SIXTH ANNUAL

YAKIMA RIVER CANYON MARATHON

ELLENSBURG TO SELAH WASHINGTON - APRIL 1, 2006

Cloudy, 39 degrees, rain.  8 AM start.

Course Records as of 2006

2:29:43 by Jose Garcia

&

a new course record of 2:58:06 by Mary Hanna

(Old course record was 3:03:46 by Sam Saunders)

                                                   

 

Place Name                Age S City            St Club       Time    Pace 

===== =================== === = =============== == ========== ======= =====

    1 Manuh Santos         26 M Yakima          WA            2:46:48  6:22

    2 Kent Sizer           51 M Renton          WA            2:48:42  6:27

    3 Ruslan Tkebuchava    25 M  Vancouver      WA            2:51:14  6:32

    4 Bryce McKenzie       17 M Maple Valley    WA            2:52:43  6:36

    5 Craig Hanela         31 M North Bend      WA            2:55:57  6:43

    6 Tony Phillippi       44 M Tacoma          WA            2:57:54  6:48

    7 Mary Hanna           44 F Maple Valley    WA            2:58:06  6:48

    8 Andrew Fisher        31 M Seattle         WA            2:58:37  6:49

    9 Judson Moore         35 M Naches          WA            2:59:24  6:51

   10 Cliff Richards       45 M Maple Valley    WA            3:00:00  6:52

   11 John Minerich        28 M Seattle         WA            3:02:52  6:59

   12 Ben Volk             40 M Pasco           WA            3:03:13  7:00

   13 Peter Cleary         38 M Seattle         WA            3:04:47  7:03

   14 Greg Walchli         43 M Seattle         WA            3:06:44  7:08

   15 Zach Bates           25 M Portland        OR            3:06:53  7:08

   16 Michael Althaus      43 M Puyallup        WA            3:07:16  7:09

   17 B-rock Gavery        29 M Seattle         WA            3:07:25  7:09

   18 Brian Faulks         45 M Caldwell        ID            3:08:11  7:11

   19 Will Minerich        26 M Seattle         WA            3:09:26  7:14

   20 Clifford Banister    45 M Pendleton       OR            3:10:43  7:17

   21 Ann Armstrong        44 F Poulsbo         WA            3:10:47  7:17

   22 Ruben Contreras      51 M Stanwood        WA            3:12:11  7:20

   23 Dan Perkins          36 M Marysville      WA            3:12:40  7:21

   24 Jennifer M Yogi      30 F Seattle         WA            3:13:21  7:23

   25 Chad Pilgeram        39 M Colbert         WA            3:14:03  7:25

   26 Craig Ralstin        46 M Dash Point      WA            3:14:20  7:25

   27 Gayle Zorrilla       34 F Tacoma          WA            3:14:34  7:26

   28 Edwin Green          35 M Seattle         WA            3:18:07  7:34

   29 Kendall Kreft        46 M Lake Stevens    WA            3:19:21  7:37

   30 Kirk Wood-Gaines     43 M Spokane         WA            3:21:06  7:41

   31 Quinn N Plant        32 M Yakima          WA            3:21:42  7:42

   32 Allan Kerr           63 M Penticton       BC            3:22:45  7:44

   33 Keith Albright       37 M Greenbelt       MD            3:23:38  7:46

   34 Mike Claxton         45 M Kelso           WA            3:23:46  7:47

   35 Richard Rush         38 M Calgary         AB            3:24:06  7:48

   36 David Spooner        37 M Buckley         WA            3:24:47  7:49

   37 David Murray         52 M Maple Valley    WA            3:24:53  7:49

   38 Katie Forsmann       21 F Spokane         WA            3:25:48  7:51

   39 Raoul Jacquand       34 M Issaquah        WA            3:25:52  7:52

   40 Brent Spilsbury      58 M Shoreline       WA            3:26:00  7:52

   41 Eva Lust             36 F Yakima          WA HCR        3:27:08  7:54

   42 Mike Walsh           51 M Helena          MT            3:27:56  7:56

   43 Christine Yarosh     41 F Fremont         CA            3:28:37  7:58

   44 Lindsey Shank        23 F Ellensburg      WA            3:28:39  7:58

   45 Chris Fitch          39 M Roslyn          WA            3:29:43  8:00

   46 Michael Cast         40 M Portland        OR            3:29:54  8:01

   47 Clinton Kaku         44 M Auburn          WA            3:30:17  8:02

   48 Diane McDevitt       40 F Selah           WA            3:30:33  8:02

   49 Van Phan             35 F Maple Valley    WA            3:31:08  8:04

   50 Tom Jackson          45 M Moses Lake      WA            3:31:18  8:04

   51 David Jones          60 M Seattle         WA            3:31:32  8:05

   52 May Cheng            41 F Mercer Island   WA            3:32:49  8:07

   53 Larry Carroll        66 M Liberty Lake    WA            3:32:57  8:08

   54 Eric A Barnes        49 M Puyallup        WA            3:34:56  8:12

   55 Eric Gierke          42 M Shoreline       WA            3:34:57  8:12

   56 Ron L Fleming        59 M Granger         WA HCRunner   3:36:05  8:15

   57 Peter Carter         50 M Seattle         WA            3:36:46  8:16

   58 Eddie Hahn           40 M Fort Lewis      WA            3:36:51  8:17

   59 Lai Man Ho           26 M Portland        OR            3:37:13  8:18

   60 Eric Jensen          41 M Athena          OR            3:37:42  8:19

   61 Marc Frommer         53 M portland        OR            3:38:00  8:19

   62 Joel Stevenson       47 M Portland        OR            3:38:31  8:21

   63 Kurt Lauer           44 M Seattle         WA            3:38:42  8:21

   64 Steven Yee           46 M Renton          WA            3:39:57  8:24

   65 Steve D Barrick      43 M Kent            WA            3:40:29  8:25

   66 Dirk Baum            49 M Springville     UT            3:40:51  8:26

   67 Pamela Brulotte      33 F Leavenworth     WA            3:41:23  8:27

   68 Eric Wakkuri         58 M Klamath Falls   OR            3:41:26  8:27

   69 Bruce Quam           51 M Manchester      WA            3:41:35  8:28

   70 kurt Webb            27 M Ft. Lewis       WA            3:42:39  8:30

   71 David Olsho          54 M Seattle         WA            3:43:09  8:31

   72 Leone Rusher         37 F Meridian        ID            3:43:12  8:31

   73 James Boswell        43 M Puyallup        WA            3:43:26  8:32

   74 Edwin Roth           52 M 51069 Koeln     GE            3:43:38  8:32

   75 Robert Eichelsdoerf  45 M Bothell         WA            3:43:50  8:33

   76 David Klinetobe      45 M San Rafael      CA            3:43:59  8:33

   77 Dave Conger          52 M Port Orchard    WA            3:44:28  8:34

   78 Chris Warren         38 M Renton          WA            3:44:29  8:34

   79 Richard J De Cample  60 M Renton          WA            3:44:30  8:34

   80 Clark Heath          43 M Kennewick       WA            3:44:32  8:34

   81 Mike Schmitt         37 M Yakima          WA HCRunner   3:44:46  8:35

   82 Barb Blumenthal      49 F Sammamish       WA            3:44:52  8:35

   83 Dale Fuller          52 M Pasco           WA            3:44:57  8:35

   84 John Holcombe        39 M Ellensburg      WA            3:45:01  8:35

   85 Anne Trefry          45 F Spokane         WA            3:45:04  8:35

   86 Mitch Welch          48 M San Angelo      TX            3:45:37  8:37

   87 Guy Yogi             52 M Seattle         WA            3:45:52  8:37

   88 Phillip Kriss        46 M Lake Tapps      WA            3:46:01  8:38

   89 Steve Israel         53 M Black Diamond   WA            3:46:03  8:38

   90 John Bykonen         50 M Shelton         WA            3:46:15  8:38

   91 Loren Joner          34 M Mountlake Terra WA            3:46:32  8:39

   92 Michael Goolkasian   42 M Ipswich         MA            3:46:56  8:40

   93 Eric Anderson        54 M Yakima          WA HCRunners  3:47:17  8:41

   94 Thomas Hawn          40 M Seattle         WA            3:47:45  8:42

   95 Kirk Hudson          38 M Wenatchee       WA            3:48:28  8:43

   96 Gary Otheim          63 M East Wenatchee  WA            3:48:29  8:43

   97 Bill Barmore         54 M Gig Harbor      WA            3:48:41  8:44

   98 Diana Robinson       39 F Bellingham      WA            3:48:44  8:44

   99 Merrilee Hurson      48 F Yakima          WA HCRunner   3:48:54  8:44

  100 Tom Saunders         60 M Tumwater        WA            3:48:59  8:44

  101 Katie Rosapepe       19 F Pullman         WA            3:49:33  8:46

  102 Michael K Wakabayas  57 M Spokane         WA            3:50:00  8:47

  103 Virginia Rodriguez   36 F Ellensburg      WA HCRunner   3:50:25  8:48

  104 Tim Chesko           40 M Lockport        NY            3:51:06  8:49

  105 James Klarich        43 M Wapato          WA HCRunner   3:51:15  8:50

  106 John Lent            51 M Waltham         VT            3:51:31  8:50

  107 Susan Gallup         42 F Calgary         AB            3:51:52  8:51

  108 Edward Robison       44 M Gig Harbor      WA            3:52:23  8:52

  109 Jeff Hagen           58 M Yakima          WA HardCore   3:52:33  8:53

  110 Mark Dix             45 M Bellevue        WA            3:52:54  8:53

  111 Geri Reimer          37 F Oyama           BC            3:53:00  8:54

  112 George Gilhuly       49 M Wenatchee       WA            3:53:10  8:54

  113 Julie Jackson        43 F Spokane         WA            3:53:17  8:54

  114 Howard Brown         50 M La Grande       OR            3:53:43  8:55

  115 Bill Voiland         58 M Lincoln City    OR            3:53:53  8:56

  116 Bruce D Newell       49 M Yakima          WA            3:54:08  8:56

  117 Paul David           41 M Kirkland        WA            3:54:16  8:57

  118 Cheryl D Matern      47 F Spokane         WA            3:54:34  8:57

  119 Ethan Bergman        54 M Ellensburg      WA HCRunner   3:55:08  8:59

  120 Dianna Sulser        49 F Denison         TX            3:55:09  8:59

  121 Michael Shiach       55 M Bainbridge Isla WA            3:55:47  9:00

  122 Renee Laush          42 F Seattle         WA            3:56:00  9:01

  123 James Champaign      53 M Marietta        GA            3:56:16  9:01

  124 Allison Barr         33 F Spokane         WA            3:56:18  9:01

  125 Val Fabela           54 M Toppenish       WA HCRunner   3:56:55  9:03

  126 David Severn         25 M Yakima          WA            3:57:17  9:03

  127 Roy Haggerty         39 M Corvallis       OR            3:57:25  9:04

  128 Dr. Philip Zylstra   51 M Arlington       WA            3:57:30  9:04

  129 James Collins        41 M Wilsonville     OR            3:57:41  9:04

  130 Al Olson             51 M Seattle         WA            3:57:47  9:05

  131 Earl Fenstermacher   56 M Seattle         WA            3:58:33  9:06

  132 James Murphy         62 M Veradale        WA            3:58:52  9:07

  133 John Moran           48 M Yakima          WA            3:59:18  9:08

  134 Michael Jones        60 M Kimberley       BC            3:59:54  9:09

  135 Jon Eaton            45 M Snohomish       WA            4:00:31  9:11

  136 Max E York           41 M Yakima          WA            4:00:49  9:12

  137 Mark Moody           43 M Bellevue        WA            4:00:52  9:12

  138 Genia Kacey          30 F Sultan          WA            4:01:01  9:12

  139 Jeff Caron           35 M Yakima          WA            4:01:08  9:12

  140 Dick Decker          59 M Covington       WA            4:01:22  9:13

  141 Ronald Fowler        58 M Seattle         WA            4:01:38  9:13

  142 Dan Murphy           40 M Spokane         WA            4:02:00  9:14

  143 Warwick Colgan       41 M Corvallis       MT            4:02:21  9:15

  144 Brendon Norick       26 M Portland        OR            4:02:32  9:15

  145 Doug Arcus           59 M Fort St. John   BC            4:03:26  9:18

  146 Svetlana Doronina    42 F Snohomish       WA            4:03:43  9:18

  147 Al Harman            44 M West Vancouver  BC            4:04:20  9:20

  148 Stanley Bostrom      48 M Yakima          WA HCRunner   4:04:24  9:20

  149 Glen Mulkey          45 M Bothell         WA            4:05:03  9:21

  150 Malinda Boothe       35 F Eugene          OR            4:05:48  9:23

  151 Bruce Palmquist      43 M Ellensburg      WA            4:05:59  9:23

  152 Jeff Perry           47 M Bend            OR            4:06:07  9:24

  153 Dan B Shuff          71 M San Antonio     TX            4:06:14  9:24

  154 Paul Oliveto         47 M Mount Pocono    PA            4:06:31  9:25

  155 Lori Espinosa        40 F Puyallup        WA            4:06:34  9:25

  156 Gregory James        49 M Hampton         VA            4:06:53  9:25

  157 Darwin Weimer        49 M Emerald Park    SK            4:07:01  9:26

  158 Jon Mahoney          54 M Vernon          BC            4:07:04  9:26

  159 Sherry Wille         41 F Vernon          BC            4:07:06  9:26

  160 Gary Vankuiken       48 M The Woodlands   TX            4:07:07  9:26

  161 Crystal Kinsey       24 F Ellensburg      WA            4:07:09  9:26

  162 Shane Sigler         35 M Yakima          WA            4:07:50  9:28

  163 Gregory Huefner      39 M Yakima          WA            4:07:52  9:28

  164 Gabriel Mora         32 M Yakima          WA            4:09:40  9:32

  165 Keith Levitt         34 M Orlando         FL            4:10:12  9:33

  166 Richard Bona         67 M Yakima          WA HCR        4:10:15  9:33

  167 Brent Frandsen       31 M Tacoma          WA            4:10:18  9:33

  168 Lesa Overfield       47 F Tacoma          WA            4:10:59  9:35

  169 Edson Sanches        56 M New York        NY            4:11:07  9:35

  170 Richard Maloney      59 M Sykesville      MD            4:11:24  9:36

  171 Matthew Philichi     45 M Tacoma          WA            4:11:25  9:36

  172 Lorilie Robison      40 F Gig Harbor      WA            4:11:31  9:36

  173 Ian Morgan           27 M Klamath Falls   OR            4:11:36  9:36

  174 Brett Warbinton      32 M Newscastle      WA            4:11:49  9:37

  175 Wayne La Groix       51 M Sherwood Park                 4:12:21  9:38

  176 Dennis Bright        57 M Edmonds         WA            4:12:42  9:39

  177 Justin Moyer         19 M Wellpinit       WA            4:12:48  9:39

  178 David Stinchfield    31 M Washougal       WA            4:13:19  9:40

  179 James Scheer         64 M Vancouver       WA            4:13:41  9:41

  180 Paul Emmett          60 M Redmond         WA            4:14:29  9:43

  181 Juan C Morales       26 M Ellensburg      WA            4:14:53  9:44

  182 Jim Boyd             63 M Seattle         WA            4:15:07  9:44

  183 Steve Boone          56 M Humble          TX            4:15:39  9:45

  184 Mel Preedy           72 M Ravensdale      WA            4:17:51  9:51

  185 Christina Bruce      14 F Sequim          WA            4:17:53  9:51

  186 David Mickelson      51 M Lakewood        WA            4:18:45  9:53

  187 Jodi Alper           51 F Basking Ridge   NJ            4:19:36  9:55

  188 Betty Udesen         49 F Seattle         WA            4:19:54  9:55

  189 Lisa Pedersen        42 F Monroe          WA            4:19:56  9:55

  190 Richard Slawsky      53 M Fremont         CA            4:20:30  9:57

  191 Margaret Barrett     46 F Steilacoom      WA            4:20:38  9:57

  192 Gerald Buchman       53 M Ephrata         WA            4:20:46  9:57

  193 Brad Jarvis          35 M Spokane         WA            4:21:11  9:58

  194 Keith Bradford       36 M Ellensburg      WA            4:21:51 10:00

  195 Ron Hayden           50 M Kennewick       WA            4:21:55 10:00

  196 Michael Dutton       35 M Everett         WA            4:21:57 10:00

  197 Unha Lee             56 F Olympia         WA            4:22:02 10:00

  198 Jackie Schultz       43 F Auburn          WA            4:22:51 10:02

  199 Scott Schultz        51 M Auburn          WA            4:22:54 10:02

  200 Shannon Callies      36 F Seattle         WA            4:23:11 10:03

  201 Dennis Clute         52 M Spokane         WA            4:23:16 10:03

  202 Gunhild Swanson      61 F Spokane         WA            4:23:17 10:03

  203 Harmony Hammons      26 F Eureka          MT            4:23:28 10:03

  204 Walt Prescott        52 M Decatur         GA            4:23:44 10:04

  205 Janice Moyer         50 F Wellpinit       WA            4:24:28 10:06

  206 Marie Overton        27 F East Wenatchee  WA            4:24:29 10:06

  207 Anita Kortbawi       46 F Seattle         WA            4:24:31 10:06

  208 Geoffrey Cram        47 M Seattle         WA            4:24:33 10:06

  209 Geoff Crump          28 M Ellensburg      WA            4:24:59 10:07

  210 Richard Dahl         52 M Spanaway        WA            4:25:01 10:07

  211 Michelle Putzlocher  33 F New York        NY            4:26:32 10:10

  212 Cheri Gillis         53 F Woodville       WA            4:27:10 10:12

  213 William Brown        33 M Waitsburg       WA            4:28:09 10:14

  214 Matthew Garver       24 M Ellensburg      WA            4:28:10 10:14

  215 Robert T Maxwell     56 M Lake Stevens    WA            4:28:32 10:15

  216 James Derby          41 M Spokane         WA            4:29:17 10:17

  217 Dennis Higbee        65 M Selah           WA HCRunner   4:29:19 10:17

  218 Rich Dale            52 M Anchorage       AK            4:29:24 10:17

  219 Jill Taylor          40 F Bothell         WA            4:29:28 10:17

  220 Amelia Gailey        27 F Seattle         WA            4:29:48 10:18

  221 Samual Nicholson     28 M Spokane         WA            4:30:00 10:18

  222 Al Nicholson         57 M Meridian        ID            4:30:01 10:18

  223 Tracy Jackson        45 F Boise           ID            4:30:17 10:19

  224 Greg Burnett         56 M West Linn       OR            4:30:25 10:19

  225 Kayleen Kamikawa     28 F Bothell         WA            4:30:30 10:19

  226 Clifton Perkins      41 M Puyallup        WA            4:31:28 10:22

  227 Stacy Charron-Otter  29 F Bellingham      WA            4:31:33 10:22

  228  Unknown                                                4:32:15 10:23

  229 John Kehrli          41 M Gresham         OR            4:33:04 10:25

  230 Danielle Swanson     34 F Bellingham      WA            4:34:48 10:29

  231 Claude Hicks Jr      46 M Fort Worth      TX            4:35:22 10:31

  232 Debbra Jacobs-Robin  54 F Burbank         CA            4:36:02 10:32

  233 Dave Jacobs-Robinso  59 M Burbank         CA            4:36:04 10:32

  234 Jonathan B Wilfong   27 M San Francisco   CA            4:36:09 10:32

  235 Hephzibah Washingto  36 F Tahuya          WA            4:36:12 10:33

  236 Peter Landolt        53 M Yakima          WA HCRunner   4:36:48 10:34

  237 Joseph Lewicki       55 M Bowen Island    BC            4:36:52 10:34

  238 Chris Solarz         27 M New York        NY            4:37:27 10:35

  239 Monika Schlamminger  28 F Burien          WA            4:37:36 10:36

  240 Stephan Schlamminge  32 M Burien          WA            4:37:37 10:36

  241 Jill Schenk          31 F Mount Shasta    CA            4:38:27 10:38

  242 Bruce Bangeman       52 M Ponderay        ID            4:38:39 10:38

  243 Monika Roth          48 F 51069 Koeln     GE            4:38:46 10:38

  244 Nathan Greene        24 M Tacoma          WA            4:39:56 10:41

  245 Mark Birzell         32 M Seattle         WA            4:40:19 10:42

  246 Frank Wilson         40 M Buckley         WA            4:40:20 10:42

  247 Michael Blair        35 M Gilbert         AZ            4:41:32 10:45

  248 Jamie Keizer         29 F North Bend      WA            4:42:14 10:46

  249 Tiffiny O Shilow     25 F Toppenish       WA            4:43:12 10:49

  250 Adam Hall            42 M Portland        OR            4:43:14 10:49

  251 Kristi Evans         49 F Saulsalito      CA            4:43:30 10:49

  252 Holly Krahn          32 F Yakima          WA HCRunner   4:43:45 10:50

  253 Dolores Scott        69 F Wilsonville     OR            4:44:00 10:50

  254 Lisa Lee             38 F Spokane         WA            4:44:10 10:51

  255 Barry Lee            40 M Spokane         WA            4:44:11 10:51

  256 Timothy Bruce        53 M Sequim          WA            4:45:25 10:54

  257 Evan Fagan           69 M Victoria        BC            4:46:35 10:56

  258 Tom Tolle            39 M Boise           ID            4:47:12 10:58

  259 Kristin Tolle        42 F Redmond         WA            4:47:13 10:58

  260 Lawrence Jones       60 M Victoria        BC            4:47:33 10:58

  261 Linsey LaPlant       29 F North Bend      WA            4:48:46 11:01

  262 John Swanson         53 M Billings        MT            4:48:51 11:01

  263 Gary Limesand        44 M Snohomish       WA            4:49:59 11:04

  264 Jennifer Stephan     29 F Calagary        AB            4:50:33 11:05

  265 Daniel Uhlenhake     55 M Celina          OH            4:50:55 11:06

  266 Paul Bennett         52 M Ellensburg      WA            4:51:12 11:07

  267 Casey Rice           44 M Yakima          WA HCRunner   4:51:29 11:07

  268 Frank Fenimore       70 M Snohomish       WA            4:51:33 11:08

  269 JR Phillips          67 M Yakima          WA HCRunner   4:52:31 11:10

  270 JoDee Peterson       43 F Yakima          WA HCRunners  4:52:47 11:10

  271 Debi Blaskovich      40 F Kirkland        WA            4:53:02 11:11

  272 Stephanie Chu        31 F Seattle         WA            4:53:26 11:12

  273 Johnny Freeman       51 M Yakima          WA HCRunner   4:54:42 11:15

  274 Amanda Cohn          37 F Seattle         WA            4:55:30 11:17

  275 Kaji Yugawa          36 M Seattle         WA            4:55:31 11:17

  276 Megan Schmidt        31 F Ellensburg      WA            4:56:01 11:18

  277 Lawrence Ondrovic    52 M Woodridge       IL            4:56:22 11:19

  278 Keith Nelson         49 M Gig Harbor      WA            4:56:30 11:19

  279 Christie Soderquist  47 F Kimberly        ID            4:56:32 11:19

  280 Ed Reinhart          35 M Yakima          WA            4:58:06 11:23

  281 Kenneth Bonner       63 M Victoria        BC            4:58:55 11:24

  282 Cyhdie Merten        49 F Corvallis       OR            4:59:15 11:25

  283 Richard Bisconer     47 M Yakima          WA            4:59:32 11:26

  284 Timothy Holmes       53 M Gig Harbor      WA            4:59:35 11:26

  285 Rodney Laszlo        39 M Ellensburg      WA            4:59:39 11:26

  286 Rich Menzel          63 M Everett         WA            4:59:44 11:26

  287 Larry Lewellen       62 M Ridgecrest      CA            5:00:02 11:27

  288 James Briggs         38 M Ellensburg      WA            5:00:06 11:27

  289 Joe Henderson        62 M Eugene          OR            5:01:17 11:30

  290 Karin Buchmann       49 F Ephrata         WA            5:01:25 11:30

  291 Tyler Oxley          32 M Ellensburg      WA            5:02:14 11:32

  292 Monica Colgan        22 F Ellensburg      WA 98926      5:02:32 11:33

  293 Richard Colgan       57 M Selah           WA            5:02:33 11:33

  294 Arlene Taylor        51 F Coupeville      WA            5:04:21 11:37

  295 William Fairgrieve   54 M Port Orchard    WA            5:04:22 11:37

  296 Vincent Ferraro      59 M Delmar          NY            5:06:53 11:43

  297 Sharon L Carroll     63 F Liberty Lake    WA            5:07:49 11:45

  298 Bobby Duke           57 M Bryan           TX            5:10:09 11:50

  299 Kendel Prescott      45 F Decatur         GA            5:10:16 11:50

  300 Janet Burgess        45 F Renton          WA            5:10:17 11:50

  301 James Nolan          61 M Spokane Valley  WA            5:12:02 11:54

  302 Ben Johnston         34 M Clackmas        OR            5:12:07 11:55

  303 Neil B Corrigan      49 M Pasco           WA            5:12:44 11:56

  304 Bonnie Ulbright      56 F Colbert         WA            5:13:11 11:57

  305 Michael Rompogren    53 M Tacoma          WA            5:13:58 11:59

  306 Steve Hopper         51 M Dayton          OR            5:15:08 12:02

  307 Charles Sayles       69 M Glendale        CA            5:16:34 12:05

  308 Cynthia Kuni         47 F Snoqualmie      WA            5:16:51 12:06

  309 Glenn Akamine        54 M Kaneohe         HI            5:17:37 12:07

  310 Sue Fauerbach        58 F Renton          WA            5:18:35 12:09

  311 Benthe Jansen-Jones  51 F Victoria        BC            5:18:40 12:10

  312 Adam P Acker         30 M Yakima          WA            5:19:10 12:11

  313 Steven Hamling       37 M Auburn          WA            5:20:01 12:13

  314 Sara Heitstuman      22 F Ellensburg      WA            5:20:07 12:13

  315 Matthew Baker        22 M Bellevue        WA            5:20:09 12:13

  316 Rick Tabor           48 M Yakima          WA HCRunner   5:20:21 12:14

  317 Jim Brown            66 M Boise           ID            5:20:29 12:14

  318 Tom Ripley           57 M Sammamish       WA            5:20:47 12:15

  319 Pomai Valeria        27 F Toppenish       WA            5:21:52 12:17

  320 Smowise C.J Jones    35 F White Swan      WA            5:21:56 12:17

  321 Joan Loomis          57 F Eugene          OR            5:21:58 12:17

  322 Paula Boone          39 F Humble          TX            5:23:33 12:21

  323 Robert Bucci         52 M Bronx           NY            5:23:58 12:22

  324 Norma Duke           50 F Bryan           TX            5:24:24 12:23

  325 Cynthia Witman       53 F Walla Walla     WA            5:25:00 12:24

  326 Michael Dyea         66 M Laguna          NM            5:25:06 12:24

  327 Gordon Duvaul        62 M Roseburg        OR            5:25:16 12:25

  328 Fenny Roberts        53 F Salem           OR HCR        5:25:22 12:25

  329 Pama Bangeman        51 F Ponderay        ID            5:26:05 12:27

  330 Andrea Easlick       25 F Ellensburg      WA            5:26:18 12:27

  331 Jeff Koger           39 M Everett         WA            5:26:32 12:28

  332 Jon Neely            67 M Richland        WA            5:27:07 12:29

  333 Jeanine Bassett      51 M Portland        OR            5:28:20 12:32

  334 Melissa Oldham       34 F Tigard          OR            5:28:56 12:33

  335 Janette McGlinchy    46 F Beaverton       OR            5:28:57 12:33

  336 Sylvia DeLeon        50 F Harlingen       TX            5:29:23 12:34

  337 Jackson Highley      55 M Bellingham      WA            5:31:21 12:39

  338 Phil Little          63 M Apopka          FL            5:31:56 12:40

  339 Bernadette Langdon   52 F Portland        OR            5:33:09 12:43

  340 Dharam Paul Piplani  59 M Phoenix         AZ            5:38:01 12:54

  341 Shannon Bennett      29 F Vancouver       WA            5:38:26 12:55

  342 Dave Bell            43 M Highlands Ranch CO            5:38:35 12:55

  343 Chelsea Mack         22 F Orting          WA            5:39:03 12:56

  344 Rebecca Thomas       42 F Bothell         WA            5:39:53 12:58

  345 Dana Mosell          54 M Walnut          CA            5:43:00 13:05

  346 Peter Graham         40 M London          UK HCR        5:43:40 13:07

  347 Stephen Love         52 M Mansfield       WA            5:44:53 13:10

  348 Mary Ann Clute       53 F Spokane         WA            5:44:55 13:10

  349 Ruth E Morrow        50 F Wichita Falls   TX            5:46:22 13:13

  350 Stephanie Vermeer    49 F Sandpoint       ID            5:56:44 13:37

  351 Janis Trueba         40 F Seattle         WA            5:57:21 13:38

  352 Karla Kamp           47 F Federal Way     WA            5:57:23 13:38

  353 Todd Byers           42 M Long Beach      CA            5:57:37 13:39

  354 Rose Ann Jolly       56 F Overland Park   KS            6:02:57 13:51

  355 Albert Homenchuk     74 M Burnaby         BC            6:05:40 13:57

  356 Cheryl L Murdock     55 F Pensacola       FL            6:05:42 13:57

  357 Terry Weimer         50 F Emerald Park    SK            6:05:57 13:58

  358 Bob Dolphin          76 M Yakima          WA HCR        6:06:42 14:00

  359 Christina Ralph      54 F Kirkland        WA            6:11:04 14:10

  360 Scooter Humble       34 F Beaverton       OR            6:12:54 14:14

  361 Sonja Veile          28 F Yakima          WA            6:13:07 14:14

  362 Megan Murphy         31 F Yakima          WA HCRunner   6:13:08 14:14

  363 Michele Avila        30 F Zillah          WA            6:18:35 14:27

  364 Elisabeth Allen      36 F Zillah          WA HCRunner   6:18:37 14:27

  365 Darlene Rompogren    47 F Tacoma          WA            6:22:32 14:36

  366 Marlena Nielsen      53 F Roseburg        OR            6:24:11 14:40

  367 Alan Morton          75 M Tywyn-Gwyness   UK            6:28:34 14:50

  368 Michelle Langbecker  39 F Sammamish       WA            6:36:41 15:08

  369 Jack Hines           69 M Portland        OR            6:36:42 15:08

  370 Fern A Barrick       43 F Kent            WA            6:39:36 15:15

  371 Joann Cook           50 F Victoria        BC            6:51:19 15:42

  372 Tim Kring            24 M Yakima          WA            6:52:13 15:44

  373 Jenny Dean           54 F Yucipa          CA            6:59:48 16:01

  374 Carol Dellinger      43 F Spokane         WA            7:00:07 16:02

  375 Lorrie Kearsley      43 F Yakima          WA            7:07:30 16:19

  376 Jon Gissberg         62 M Seattle         WA            7:09:54 16:24

  377 Raymond Hoyle        63 M Watford Herts   UK            7:20:36 16:49

  378 Jose Nebrida         64 M Chicago         IL            7:30:40 17:12

  379 Bruce Katter         71 M Edmonds         WA            7:36:41 17:26

  380 Ed Driver            80 M Palm Desert     CA            7:36:42 17:26

  381 Maraianna Tita       46 F Franklin Park   NJ            7:49:09 17:54

  382 Tyrone Lewis         44 M Franklin Park   NJ            7:49:11 17:54

  383 Judy Ajayl           50 F Renton          WA            7:50:31 17:57

  384 Elisa Suehs          41 F Chicago         IL            8:40:23 19:51

                                

                                      WHEELCHAIR

 

    1 Jerry Martin        58  M Spokane Valley  WA          1:52:20  4:17

    2 Scott Bailey        36  M Spokane         WA          2:40:00  6:06    

 


 

                             AGE-GROUP RESULTS

                               SIXTH ANNUAL

                       YAKIMA RIVER CANYON MARATHON

              ELLENSBURG TO SELAH WASHINGTON - APRIL 1, 2006

                                                   

 

 

                          MALE AGE GROUP:  1 - 19

    1     4 Bryce McKenzie       17 Maple Valley       WA 2:52:43

    2   177 Justin Moyer         19 Wellpinit          WA 4:12:48

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 19

    1   101 Katie Rosapepe       19 Pullman            WA 3:49:33

    2   185 Christina Bruce      14 Sequim             WA 4:17:53

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1   214 Matthew Garver       24 Ellensburg         WA 4:28:10

    2   244 Nathan Greene        24 Tacoma             WA 4:39:56

    3   315 Matthew Baker        22 Bellevue           WA 5:20:09

    4   372 Tim Kring            24 Yakima             WA 6:52:13

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1    38 Katie Forsmann       21 Spokane            WA 3:25:48

    2    44 Lindsey Shank        23 Ellensburg         WA 3:28:39

    3   161 Crystal Kinsey       24 Ellensburg         WA 4:07:09

    4   292 Monica Colgan        22 Ellensburg         WA 5:02:32

    5   314 Sara Heitstuman      22 Ellensburg         WA 5:20:07

    6   343 Chelsea Mack         22 Orting             WA 5:39:03

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1     1 Manuh Santos         26 Yakima             WA 2:46:48

    2     3 Ruslan Tkebuchava    25 Vancouver          WA 2:51:14

    3    11 John Minerich        28 Seattle            WA 3:02:52

    4    15 Zach Bates           25 Portland           OR 3:06:53

    5    17 B-rock Gavery        29 Seattle            WA 3:07:25

    6    19 Will Minerich        26 Seattle            WA 3:09:26

    7    59 Lai Man Ho           26 Portland           OR 3:37:13

    8    70 kurt Webb            27 Ft. Lewis          WA 3:42:39

    9   126 David Severn         25 Yakima             WA 3:57:17

   10   144 Brendon Norick       26 Portland           OR 4:02:32

   11   173 Ian Morgan           27 Klamath Falls      OR 4:11:36

   12   181 Juan C Morales       26 Ellensburg         WA 4:14:53

   13   209 Geoff Crump          28 Ellensburg         WA 4:24:59

   14   221 Samual Nicholson     28 Spokane            WA 4:30:00

   15   234 Jonathan B Wilfong   27 San Francisco      CA 4:36:09

   16   238 Chris Solarz         27 New York           NY 4:37:27

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1   203 Harmony Hammons      26 Eureka             MT 4:23:28

    2   206 Marie Overton        27 East Wenatchee     WA 4:24:29

    3   220 Amelia Gailey        27 Seattle            WA 4:29:48

    4   225 Kayleen Kamikawa     28 Bothell            WA 4:30:30

    5   227 Stacy Charron-Otter  29 Bellingham         WA 4:31:33

    6   239 Monika Schlamminger  28 Burien             WA 4:37:36

    7   248 Jamie Keizer         29 North Bend         WA 4:42:14

    8   249 Tiffiny O Shilow     25 Toppenish          WA 4:43:12

    9   261 Linsey LaPlant       29 North Bend         WA 4:48:46

   10   264 Jennifer Stephan     29 Calagary           AB 4:50:33

   11   319 Pomai Valeria        27 Toppenish          WA 5:21:52

   12   330 Andrea Easlick       25 Ellensburg         WA 5:26:18

   13   341 Shannon Bennett      29 Vancouver          WA 5:38:26

   14   361 Sonja Veile          28 Yakima             WA 6:13:07


 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1     5 Craig Hanela         31 North Bend         WA 2:55:57

    2     8 Andrew Fisher        31 Seattle            WA 2:58:37

    3    31 Quinn N Plant        32 Yakima             WA 3:21:42

    4    39 Raoul Jacquand       34 Issaquah           WA 3:25:52

    5    91 Loren Joner          34 Mountlake Terrace  WA 3:46:32

    6   164 Gabriel Mora         32 Yakima             WA 4:09:40

    7   165 Keith Levitt         34 Orlando            FL 4:10:12

    8   167 Brent Frandsen       31 Tacoma             WA 4:10:18

    9   174 Brett Warbinton      32 Newscastle         WA 4:11:49

   10   178 David Stinchfield    31 Washougal          WA 4:13:19

   11   213 William Brown        33 Waitsburg          WA 4:28:09

   12   240 Stephan Schlamminge  32 Burien             WA 4:37:37

   13   245 Mark Birzell         32 Seattle            WA 4:40:19

   14   291 Tyler Oxley          32 Ellensburg         WA 5:02:14

   15   302 Ben Johnston         34 Clackmas           OR 5:12:07

   16   312 Adam P Acker         30 Yakima             WA 5:19:10

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1    24 Jennifer M Yogi      30 Seattle            WA 3:13:21

    2    27 Gayle Zorrilla       34 Tacoma             WA 3:14:34

    3    67 Pamela Brulotte      33 Leavenworth        WA 3:41:23

    4   124 Allison Barr         33 Spokane            WA 3:56:18

    5   138 Genia Kacey          30 Sultan             WA 4:01:01

    6   211 Michelle Putzlocher  33 New York           NY 4:26:32

    7   230 Danielle Swanson     34 Bellingham         WA 4:34:48

    8   241 Jill Schenk          31 Mount Shasta       CA 4:38:27

    9   252 Holly Krahn          32 Yakima             WA 4:43:45

   10   272 Stephanie Chu        31 Seattle            WA 4:53:26

   11   276 Megan Schmidt        31 Ellensburg         WA 4:56:01

   12   334 Melissa Oldham       34 Tigard             OR 5:28:56

   13   360 Scooter Humble       34 Beaverton          OR 6:12:54

   14   362 Megan Murphy         31 Yakima             WA 6:13:08

   15   363 Michele Avila        30 Zillah             WA 6:18:35


 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1     9 Judson Moore         35 Naches             WA 2:59:24

    2    13 Peter Cleary         38 Seattle            WA 3:04:47

    3    23 Dan Perkins          36 Marysville         WA 3:12:40

    4    25 Chad Pilgeram        39 Colbert            WA 3:14:03

    5    28 Edwin Green          35 Seattle            WA 3:18:07

    6    33 Keith Albright       37 Greenbelt          MD 3:23:38

    7    35 Richard Rush         38 Calgary            AB 3:24:06

    8    36 David Spooner        37 Buckley            WA 3:24:47

    9    45 Chris Fitch          39 Roslyn             WA 3:29:43

   10    78 Chris Warren         38 Renton             WA 3:44:29

   11    81 Mike Schmitt         37 Yakima             WA 3:44:46

   12    84 John Holcombe        39 Ellensburg         WA 3:45:01

   13    95 Kirk Hudson          38 Wenatchee          WA 3:48:28

   14   127 Roy Haggerty         39 Corvallis          OR 3:57:25

   15   139 Jeff Caron           35 Yakima             WA 4:01:08

   16   162 Shane Sigler         35 Yakima             WA 4:07:50

   17   163 Gregory Huefner      39 Yakima             WA 4:07:52

   18   193 Brad Jarvis          35 Spokane            WA 4:21:11

   19   194 Keith Bradford       36 Ellensburg         WA 4:21:51

   20   196 Michael Dutton       35 Everett            WA 4:21:57

   21   247 Michael Blair        35 Gilbert            AZ 4:41:32

   22   258 Tom Tolle            39 Boise              ID 4:47:12

   23   275 Kaji Yugawa          36 Seattle            WA 4:55:31

   24   280 Ed Reinhart          35 Yakima             WA 4:58:06

   25   285 Rodney Laszlo        39 Ellensburg         WA 4:59:39

   26   288 James Briggs         38 Ellensburg         WA 5:00:06

   27   313 Steven Hamling       37 Auburn             WA 5:20:01

   28   331 Jeff Koger           39 Everett            WA 5:26:32

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1    41 Eva Lust             36 Yakima             WA 3:27:08

    2    49 Van Phan             35 Maple Valley       WA 3:31:08

    3    72 Leone Rusher         37 Meridian           ID 3:43:12

    4    98 Diana Robinson       39 Bellingham         WA 3:48:44

    5   103 Virginia Rodriguez   36 Ellensburg         WA 3:50:25

    6   111 Geri Reimer          37 Oyama              BC 3:53:00

    7   150 Malinda Boothe       35 Eugene             OR 4:05:48

    8   200 Shannon Callies      36 Seattle            WA 4:23:11

    9   235 Hephzibah Washingto  36 Tahuya             WA 4:36:12

   10   254 Lisa Lee             38 Spokane            WA 4:44:10

   11   274 Amanda Cohn          37 Seattle            WA 4:55:30

   12   320 Smowise C.J Jones    35 White Swan         WA 5:21:56

   13   322 Paula Boone          39 Humble             TX 5:23:33

   14   364 Elisabeth Allen      36 Zillah             WA 6:18:37

   15   368 Michelle Langbecker  39 Sammamish          WA 6:36:41


 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1     6 Tony Phillippi       44 Tacoma             WA 2:57:54

    2    12 Ben Volk             40 Pasco              WA 3:03:13

    3    14 Greg Walchli         43 Seattle            WA 3:06:44

    4    16 Michael Althaus      43 Puyallup           WA 3:07:16

    5    30 Kirk Wood-Gaines     43 Spokane            WA 3:21:06

    6    46 Michael Cast         40 Portland           OR 3:29:54

    7    47 Clinton Kaku         44 Auburn             WA 3:30:17

    8    55 Eric Gierke          42 Shoreline          WA 3:34:57

    9    58 Eddie Hahn           40 Fort Lewis         WA 3:36:51

   10    60 Eric Jensen          41 Athena             OR 3:37:42

   11    63 Kurt Lauer           44 Seattle            WA 3:38:42

   12    65 Steve D Barrick      43 Kent               WA 3:40:29

   13    73 James Boswell        43 Puyallup           WA 3:43:26

   14    80 Clark Heath          43 Kennewick          WA 3:44:32

   15    92 Michael Goolkasian   42 Ipswich            MA 3:46:56

   16    94 Thomas Hawn          40 Seattle            WA 3:47:45

   17   104 Tim Chesko           40 Lockport           NY 3:51:06

   18   105 James Klarich        43 Wapato             WA 3:51:15

   19   108 Edward Robison       44 Gig Harbor         WA 3:52:23

   20   117 Paul David           41 Kirkland           WA 3:54:16

   21   129 James Collins        41 Wilsonville        OR 3:57:41

   22   136 Max E York           41 Yakima             WA 4:00:49

   23   137 Mark Moody           43 Bellevue           WA 4:00:52

   24   142 Dan Murphy           40 Spokane            WA 4:02:00

   25   143 Warwick Colgan       41 Corvallis          MT 4:02:21

   26   147 Al Harman            44 West Vancouver     BC 4:04:20

   27   151 Bruce Palmquist      43 Ellensburg         WA 4:05:59

   28   216 James Derby          41 Spokane            WA 4:29:17

   29   226 Clifton Perkins      41 Puyallup           WA 4:31:28

   30   229 John Kehrli          41 Gresham            OR 4:33:04

   31   246 Frank Wilson         40 Buckley            WA 4:40:20

   32   250 Adam Hall            42 Portland           OR 4:43:14

   33   255 Barry Lee            40 Spokane            WA 4:44:11

   34   263 Gary Limesand        44 Snohomish          WA 4:49:59

   35   267 Casey Rice           44 Yakima             WA 4:51:29

   36   342 Dave Bell            43 Highlands Ranch    CO 5:38:35

   37   346 Peter Graham         40 London             UK 5:43:40

   38   353 Todd Byers           42 Long Beach         CA 5:57:37

   39   382 Tyrone Lewis         44 Franklin Park      NJ 7:49:11


 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1     7 Mary Hanna           44 Maple Valley       WA 2:58:06

    2    21 Ann Armstrong        44 Poulsbo            WA 3:10:47

    3    43 Christine Yarosh     41 Fremont            CA 3:28:37

    4    48 Diane McDevitt       40 Selah              WA 3:30:33

    5    52 May Cheng            41 Mercer Island      WA 3:32:49

    6   107 Susan Gallup         42 Calgary            AB 3:51:52

    7   113 Julie Jackson        43 Spokane            WA 3:53:17

    8   122 Renee Laush          42 Seattle            WA 3:56:00

    9   146 Svetlana Doronina    42 Snohomish          WA 4:03:43

   10   155 Lori Espinosa        40 Puyallup           WA 4:06:34

   11   159 Sherry Wille         41 Vernon             BC 4:07:06

   12   172 Lorilie Robison      40 Gig Harbor         WA 4:11:31

   13   189 Lisa Pedersen        42 Monroe             WA 4:19:56

   14   198 Jackie Schultz       43 Auburn             WA 4:22:51

   15   219 Jill Taylor          40 Bothell            WA 4:29:28

   16   259 Kristin Tolle        42 Redmond            WA 4:47:13

   17   270 JoDee Peterson       43 Yakima             WA 4:52:47

   18   271 Debi Blaskovich      40 Kirkland           WA 4:53:02

   19   344 Rebecca Thomas       42 Bothell            WA 5:39:53

   20   351 Janis Trueba         40 Seattle            WA 5:57:21

   21   370 Fern A Barrick       43 Kent               WA 6:39:36

   22   374 Carol Dellinger      43 Spokane            WA 7:00:07

   23   375 Lorrie Kearsley      43 Yakima             WA 7:07:30

   24   384 Elisa Suehs          41 Chicago            IL 8:40:23

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1    10 Cliff Richards       45 Maple Valley       WA 3:00:00

    2    18 Brian Faulks         45 Caldwell           ID 3:08:11

    3    20 Clifford Banister    45 Pendleton          OR 3:10:43

    4    26 Craig Ralstin        46 Dash Point         WA 3:14:20

    5    29 Kendall Kreft        46 Lake Stevens       WA 3:19:21

    6    34 Mike Claxton         45 Kelso              WA 3:23:46

    7    50 Tom Jackson          45 Moses Lake         WA 3:31:18

    8    54 Eric A Barnes        49 Puyallup           WA 3:34:56

    9    62 Joel Stevenson       47 Portland           OR 3:38:31

   10    64 Steven Yee           46 Renton             WA 3:39:57

   11    66 Dirk Baum            49 Springville        UT 3:40:51

   12    75 Robert Eichelsdoerf  45 Bothell            WA 3:43:50

   13    76 David Klinetobe      45 San Rafael         CA 3:43:59

   14    86 Mitch Welch          48 San Angelo         TX 3:45:37

   15    88 Phillip Kriss        46 Lake Tapps         WA 3:46:01

   16   110 Mark Dix             45 Bellevue           WA 3:52:54

   17   112 George Gilhuly       49 Wenatchee          WA 3:53:10

   18   116 Bruce D Newell       49 Yakima             WA 3:54:08

   19   133 John Moran           48 Yakima             WA 3:59:18

   20   135 Jon Eaton            45 Snohomish          WA 4:00:31

   21   148 Stanley Bostrom      48 Yakima             WA 4:04:24

   22   149 Glen Mulkey          45 Bothell            WA 4:05:03

   23   152 Jeff Perry           47 Bend               OR 4:06:07

   24   154 Paul Oliveto         47 Mount Pocono       PA 4:06:31

   25   156 Gregory James        49 Hampton            VA 4:06:53

   26   157 Darwin Weimer        49 Emerald Park       SK 4:07:01

   27   160 Gary Vankuiken       48 The Woodlands      TX 4:07:07

   28   171 Matthew Philichi     45 Tacoma             WA 4:11:25

   29   208 Geoffrey Cram        47 Seattle            WA 4:24:33

   30   231 Claude Hicks Jr      46 Fort Worth         TX 4:35:22

   31   278 Keith Nelson         49 Gig Harbor         WA 4:56:30

   32   283 Richard Bisconer     47 Yakima             WA 4:59:32

   33   303 Neil B Corrigan      49 Pasco              WA 5:12:44

   34   316 Rick Tabor           48 Yakima             WA 5:20:21


 

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1    82 Barb Blumenthal      49 Sammamish          WA 3:44:52

    2    85 Anne Trefry          45 Spokane            WA 3:45:04

    3    99 Merrilee Hurson      48 Yakima             WA 3:48:54

    4   118 Cheryl D Matern      47 Spokane            WA 3:54:34

    5   120 Dianna Sulser        49 Denison            TX 3:55:09

    6   168 Lesa Overfield       47 Tacoma             WA 4:10:59

    7   188 Betty Udesen         49 Seattle            WA 4:19:54

    8   191 Margaret Barrett     46 Steilacoom         WA 4:20:38

    9   207 Anita Kortbawi       46 Seattle            WA 4:24:31

   10   223 Tracy Jackson        45 Boise              ID 4:30:17

   11   243 Monika Roth          48 51069 Koeln        GE 4:38:46

   12   251 Kristi Evans         49 Saulsalito         CA 4:43:30

   13   279 Christie Soderquist  47 Kimberly           ID 4:56:32

   14   282 Cyhdie Merten        49 Corvallis          OR 4:59:15

   15   290 Karin Buchmann       49 Ephrata            WA 5:01:25

   16   299 Kendel Prescott      45 Decatur            GA 5:10:16

   17   300 Janet Burgess        45 Renton             WA 5:10:17

   18   308 Cynthia Kuni         47 Snoqualmie         WA 5:16:51

   19   335 Janette McGlinchy    46 Beaverton          OR 5:28:57

   20   350 Stephanie Vermeer    49 Sandpoint          ID 5:56:44

   21   352 Karla Kamp           47 Federal Way        WA 5:57:23

   22   365 Darlene Rompogren    47 Tacoma             WA 6:22:32

   23   381 Maraianna Tita       46 Franklin Park      NJ 7:49:09


 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1     2 Kent Sizer           51 Renton             WA 2:48:42

    2    22 Ruben Contreras      51 Stanwood           WA 3:12:11

    3    37 David Murray         52 Maple Valley       WA 3:24:53

    4    42 Mike Walsh           51 Helena             MT 3:27:56

    5    57 Peter Carter         50 Seattle            WA 3:36:46

    6    61 Marc Frommer         53 portland           OR 3:38:00

    7    69 Bruce Quam           51 Manchester         WA 3:41:35

    8    71 David Olsho          54 Seattle            WA 3:43:09

    9    74 Edwin Roth           52 51069 Koeln        GE 3:43:38

   10    77 Dave Conger          52 Port Orchard       WA 3:44:28

   11    83 Dale Fuller          52 Pasco              WA 3:44:57

   12    87 Guy Yogi             52 Seattle            WA 3:45:52

   13    89 Steve Israel         53 Black Diamond      WA 3:46:03

   14    90 John Bykonen         50 Shelton            WA 3:46:15

   15    93 Eric Anderson        54 Yakima             WA 3:47:17

   16    97 Bill Barmore         54 Gig Harbor         WA 3:48:41

   17   106 John Lent            51 Waltham            VT 3:51:31

   18   114 Howard Brown         50 La Grande          OR 3:53:43

   19   119 Ethan Bergman        54 Ellensburg         WA 3:55:08

   20   123 James Champaign      53 Marietta           GA 3:56:16

   21   125 Val Fabela           54 Toppenish          WA 3:56:55

   22   128 Dr. Philip Zylstra   51 Arlington          WA 3:57:30

   23   130 Al Olson             51 Seattle            WA 3:57:47

   24   158 Jon Mahoney          54 Vernon             BC 4:07:04

   25   175 Wayne La Groix       51 Sherwood Park         4:12:21

   26   186 David Mickelson      51 Lakewood           WA 4:18:45

   27   190 Richard Slawsky      53 Fremont            CA 4:20:30

   28   192 Gerald Buchman       53 Ephrata            WA 4:20:46

   29   195 Ron Hayden           50 Kennewick          WA 4:21:55

   30   199 Scott Schultz        51 Auburn             WA 4:22:54

   31   201 Dennis Clute         52 Spokane            WA 4:23:16

   32   204 Walt Prescott        52 Decatur            GA 4:23:44

   33   210 Richard Dahl         52 Spanaway           WA 4:25:01

   34   218 Rich Dale            52 Anchorage          AK 4:29:24

   35   236 Peter Landolt        53 Yakima             WA 4:36:48

   36   242 Bruce Bangeman       52 Ponderay           ID 4:38:39

   37   256 Timothy Bruce        53 Sequim             WA 4:45:25

   38   262 John Swanson         53 Billings           MT 4:48:51

   39   266 Paul Bennett         52 Ellensburg         WA 4:51:12

   40   273 Johnny Freeman       51 Yakima             WA 4:54:42

   41   277 Lawrence Ondrovic    52 Woodridge          IL 4:56:22

   42   284 Timothy Holmes       53 Gig Harbor         WA 4:59:35

   43   295 William Fairgrieve   54 Port Orchard       WA 5:04:22

   44   305 Michael Rompogren    53 Tacoma             WA 5:13:58

   45   306 Steve Hopper         51 Dayton             OR 5:15:08

   46   309 Glenn Akamine        54 Kaneohe            HI 5:17:37

   47   323 Robert Bucci         52 Bronx              NY 5:23:58

   48   333 Jeanine Bassett      51 Portland           OR 5:28:20

   49   345 Dana Mosell          54 Walnut             CA 5:43:00

   50   347 Stephen Love         52 Mansfield          WA 5:44:53


 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1   187 Jodi Alper           51 Basking Ridge      NJ 4:19:36

    2   205 Janice Moyer         50 Wellpinit          WA 4:24:28

    3   212 Cheri Gillis         53 Woodville          WA 4:27:10

    4   232 Debbra Jacobs-Robin  54 Burbank            CA 4:36:02

    5   294 Arlene Taylor        51 Coupeville         WA 5:04:21

    6   311 Benthe Jansen-Jones  51 Victoria           BC 5:18:40

    7   324 Norma Duke           50 Bryan              TX 5:24:24

    8   325 Cynthia Witman       53 Walla Walla        WA 5:25:00

    9   328 Fenny Roberts        53 Salem              OR 5:25:22

   10   329 Pama Bangeman        51 Ponderay           ID 5:26:05

   11   336 Sylvia DeLeon        50 Harlingen          TX 5:29:23

   12   339 Bernadette Langdon   52 Portland           OR 5:33:09

   13   348 Mary Ann Clute       53 Spokane            WA 5:44:55

   14   349 Ruth E Morrow        50 Wichita Falls      TX 5:46:22

   15   357 Terry Weimer         50 Emerald Park       SK 6:05:57

   16   359 Christina Ralph      54 Kirkland           WA 6:11:04

   17   366 Marlena Nielsen      53 Roseburg           OR 6:24:11

   18   371 Joann Cook           50 Victoria           BC 6:51:19

   19   373 Jenny Dean           54 Yucipa             CA 6:59:48

   20   383 Judy Ajayl           50 Renton             WA 7:50:31

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1    40 Brent Spilsbury      58 Shoreline          WA 3:26:00

    2    56 Ron L Fleming        59 Granger            WA 3:36:05

    3    68 Eric Wakkuri         58 Klamath Falls      OR 3:41:26

    4   102 Michael K Wakabayas  57 Spokane            WA 3:50:00

    5   109 Jeff Hagen           58 Yakima             WA 3:52:33

    6   115 Bill Voiland         58 Lincoln City       OR 3:53:53

    7   121 Michael Shiach       55 Bainbridge Island  WA 3:55:47

    8   131 Earl Fenstermacher   56 Seattle            WA 3:58:33

    9   140 Dick Decker          59 Covington          WA 4:01:22

   10   141 Ronald Fowler        58 Seattle            WA 4:01:38

   11   145 Doug Arcus           59 Fort St. John      BC 4:03:26

   12   169 Edson Sanches        56 New York           NY 4:11:07

   13   170 Richard Maloney      59 Sykesville         MD 4:11:24

   14   176 Dennis Bright        57 Edmonds            WA 4:12:42

   15   183 Steve Boone          56 Humble             TX 4:15:39

   16   215 Robert T Maxwell     56 Lake Stevens       WA 4:28:32

   17   222 Al Nicholson         57 Meridian           ID 4:30:01

   18   224 Greg Burnett         56 West Linn          OR 4:30:25

   19   233 Dave Jacobs-Robinso  59 Burbank            CA 4:36:04

   20   237 Joseph Lewicki       55 Bowen Island       BC 4:36:52

   21   265 Daniel Uhlenhake     55 Celina             OH 4:50:55

   22   293 Richard Colgan       57 Selah              WA 5:02:33

   23   296 Vincent Ferraro      59 Delmar             NY 5:06:53

   24   298 Bobby Duke           57 Bryan              TX 5:10:09

   25   318 Tom Ripley           57 Sammamish          WA 5:20:47

   26   337 Jackson Highley      55 Bellingham         WA 5:31:21

   27   340 Dharam Paul Piplani  59 Phoenix            AZ 5:38:01

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1   197 Unha Lee             56 Olympia            WA 4:22:02

    2   304 Bonnie Ulbright      56 Colbert            WA 5:13:11

    3   310 Sue Fauerbach        58 Renton             WA 5:18:35

    4   321 Joan Loomis          57 Eugene             OR 5:21:58

    5   354 Rose Ann Jolly       56 Overland Park      KS 6:02:57

    6   356 Cheryl L Murdock     55 Pensacola          FL 6:05:42


 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1    32 Allan Kerr           63 Penticton          BC 3:22:45

    2    51 David Jones          60 Seattle            WA 3:31:32

    3    79 Richard J De Cample  60 Renton             WA 3:44:30

    4    96 Gary Otheim          63 East Wenatchee     WA 3:48:29

    5   100 Tom Saunders         60 Tumwater           WA 3:48:59

    6   132 James Murphy         62 Veradale           WA 3:58:52

    7   134 Michael Jones        60 Kimberley          BC 3:59:54

    8   179 James Scheer         64 Vancouver          WA 4:13:41

    9   180 Paul Emmett          60 Redmond            WA 4:14:29

   10   182 Jim Boyd             63 Seattle            WA 4:15:07

   11   260 Lawrence Jones       60 Victoria           BC 4:47:33

   12   281 Kenneth Bonner       63 Victoria           BC 4:58:55

   13   286 Rich Menzel          63 Everett            WA 4:59:44

   14   287 Larry Lewellen       62 Ridgecrest         CA 5:00:02

   15   289 Joe Henderson        62 Eugene             OR 5:01:17

   16   301 James Nolan          61 Spokane Valley     WA 5:12:02

   17   327 Gordon Duvaul        62 Roseburg           OR 5:25:16

   18   338 Phil Little          63 Apopka             FL 5:31:56

   19   376 Jon Gissberg         62 Seattle            WA 7:09:54

   20   377 Raymond Hoyle        63 Watford Herts      UK 7:20:36

   21   378 Jose Nebrida         64 Chicago            IL 7:30:40

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1   202 Gunhild Swanson      61 Spokane            WA 4:23:17

    2   297 Sharon L Carroll     63 Liberty Lake       WA 5:07:49

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1    53 Larry Carroll        66 Liberty Lake       WA 3:32:57

    2   166 Richard Bona         67 Yakima             WA 4:10:15

    3   217 Dennis Higbee        65 Selah              WA 4:29:19

    4   257 Evan Fagan           69 Victoria           BC 4:46:35

    5   269 JR Phillips          67 Yakima             WA 4:52:31

    6   307 Charles Sayles       69 Glendale           CA 5:16:34

    7   317 Jim Brown            66 Boise              ID 5:20:29

    8   326 Michael Dyea         66 Laguna             NM 5:25:06

    9   332 Jon Neely            67 Richland           WA 5:27:07

   10   369 Jack Hines           69 Portland           OR 6:36:42

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

    1   253 Dolores Scott        69 Wilsonville        OR 4:44:00

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74

    1   153 Dan B Shuff          71 San Antonio        TX 4:06:14

    2   184 Mel Preedy           72 Ravensdale         WA 4:17:51

    3   268 Frank Fenimore       70 Snohomish          WA 4:51:33

    4   355 Albert Homenchuk     74 Burnaby            BC 6:05:40

    5   379 Bruce Katter         71 Edmonds            WA 7:36:41

                       

                         MALE AGE GROUP:  75 - 79

    1   358 Bob Dolphin          76 Yakima             WA 6:06:42

    2   367 Alan Morton          75 Tywyn-Gwyness      UK 6:28:34

                       

                         MALE AGE GROUP:  80 - 99

    1   380 Ed Driver            80 Palm Desert        CA 7:36:42

                           

 

                              WHEELCHAIR

    1     1 Jerry Martin         58 Spokane Valley     WA 1:52:20

    2     2 Scott Bailey         36 Spokane            WA 2:40:00