EIGHTH ANNUAL YAKIMA RIVER CANYON MARATHON

                            26.2 MILE ROAD RACE

              USATF Certified.  Registration No. WA-01002-MR

             Ellensburg to Selah, WA - April 5, 2008 8:00 A.M.

 

 

                   ********** AWARDS LIST **************

 

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Annie Thiessen      37 Tacoma          WA 3:00:25

Record 2:58:06 by Mary Hanna

                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********

    1 JESUS VALDEZ        43 OREGON CITY     OR 2:46:26

Record 2:29:43 by Jose Garcia

 

                          MALE AGE GROUP:  1 - 19

    1   219 Cody Wolff          18 Yakima                    WA 4:26:14

    2   348 Rohan Naldrett-Jays 18 Gig Harbor                WA 5:43:40

    3   357 Ricky Morales       19 lake tapps                WA 5:48:27

    4   362 Joe Solem           11 Ellensburg                WA 5:54:10

 

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 19

    1   177 Katelyn McDonnell   19 Cheney                    WA 4:12:36

    2   277 Elizabeth Conklin   18 Cheney                    WA 4:52:10

    3   294 Clara Law           18 Milton-Freewater          OR 4:59:06

 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1    12 Riley Jungquist     21 Ellensburg                WA 3:06:32

    2    22 Michael Avzaradel   24 Renton                    WA 3:12:23

    3    30 Henry Hearley       20 Silverdale                WA 3:17:34

    4   101 Brian Carlton       22 Pullman                   WA 3:49:21

    5   258 Allen Weiss         22 Cowiche                   WA 4:46:58

    6   281 Michael Cone        24 Moscow                    ID 4:53:58

    7   325 Nick Gonzales       24 Pasco                     WA 5:24:06

    8   347 Jason Martin        21 Ellensburg                WA 5:43:34

    9   349 Alek Krallman       20 Ellensburg                WA 5:43:51

   10   358 Kyle Hornberger     20 Sammamish                 WA 5:49:13

   11   364 Andrew Rock         20 Redmond                   WA 5:54:52

   12   373 Jacob Keohane       23 Tacoma                    WA 5:46:45

 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1    93 Ashley Kuhlmann     21 Lakewood                  WA 3:47:46

    2   112 Diane Moug          20 Vancouver                 BC 3:53:43

    3   269 Lara Cobia          24 Provo                     UT 4:50:23

    4   285 Sara Heitstuman     24 Ellensburg                WA 4:55:53

    5   297 Leila Larson        21 Vancouver                 BC 5:00:29

    6   319 Tracy Quirk         23 Sumner                    WA 5:17:02

    7   341 Sydnee Stoyles      21 Puyallup                  WA 5:39:25

    8   371 Krystal Brune       24 Yakima                    WA 6:14:43

 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1     3 Ruslan Tkebuchava   27 Vancouver                 WA 2:52:10

    2     7 Trevor Moon         26 Milton-Freewater          OR 2:58:19

    3    38 Sam Scoby           27 Kent                      WA 3:24:19

    4    45 Angel Betancourt    25 Yakima                    WA 3:27:37

    5    55 Juan Morales        28 Ellensburg                WA 3:32:22

    6    77 Alex Schiewe        28 Camas                     WA 3:42:50

    7   114 Lance Gledhill      29 Othello                   WA 3:54:07

    8   235 Dustin Kinley       27 Yakima                    WA 4:32:11

    9   327 Victor Pizano       27 Yakima                    WA 5:24:56

   10   354 dirk whitebreast    28 tama                      IA 5:46:44

   11   374 John Keohane        29 Tacoma                    WA 5:46:46

   12   372 Ruben Saldivar      29                              6:15:01


 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1    61 Pam Schultz         26 Spokane                   WA 3:36:42

    2    64 Desiree Sant        28 Orting                    WA 3:37:40

    3    67 Rebekah Adams       26 Thornton                  CO 3:39:08

    4   137 Crystal Kinsey      26 Yakima                    WA 3:59:40

    5   155 Rebecca Johnson     26 Portland                  OR 4:05:39

    6   161 Tara Wight          28 Rossland                  BC 4:07:56

    7   184 Evin Janiga         25 Puyallup                  WA 4:14:51

    8   227 Jill Hulswit        26 Spokane                   WA 4:29:15

    9   257 Leslie Miller       27 Newcastle                 WA 4:46:43

   10   260 Rachel Smith        26 Ellensburg                WA 4:48:16

   11   266 Rebecca Myers       28 Fort Lewis                WA 4:49:35

   12   273 Caroline Barnett    28 Seattle                   WA 4:51:11

   13   290 Kimberly White      28 Maple Valley              WA 4:57:43

   14   311 Erica Bertman       27 Seattle                   WA 5:12:35

   15   343 Rebecca Lee         25 Bellevue                  WA 5:40:02

   16   387 Rebecca Teerink     25 Yakima                    WA 6:33:34

   17   390 Jessica Williams    29 Puyallup                  WA 6:39:52

 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1     2 Andrew Ruggiero     30 Yakima                    WA 2:47:55

    2    19 Ricky Edge          31 Pullman                   WA 3:11:14

    3    20 Bryan Robertson     32 Bellingham                WA 3:11:43

    4    32 Ben Hancock         30 Fremont                   CA 3:21:03

    5    39 Dave Westendorf     32 Snohomish                 WA 3:25:50

    6    53 Tim O'Neill         31 Federal Way               WA 3:30:50

    7    85 Wilson Soong        34 Issaquah                  WA 3:44:50

    8   125 Chris O'Claire      31 Seattle                   WA 3:56:22

    9   128 Brian Anderson      31 Kennewick                 WA 3:57:51

   10   135 Anthony Schatz      34 Chicago                   IL 3:59:01

   11   159 Trevor Griffith     31 Issaquah                  WA 4:07:39

   12   170 SALVADOR GUTIERREZ  34 YAKIMA                    WA 4:10:27

   13   201 Marty Brueggemann   34 Selah                     WA 4:20:45

   14   207 Stacy Davick        32 Yakima                    WA 4:22:29

   15   230 Shawn Gay           33 Benton City               WA 4:30:21

   16   247 Geoff Crump         30 Ellensburg                WA 4:40:36

   17   298 RYAN DELOZIER       31 YAKIMA                    WA 5:00:57


 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1    66 Faye Britt          33 Everett                   WA 3:38:55

    2    68 Deborah Meskell     34 Puyallup                  WA 3:39:13

    3   105 Christine Hayes     33 West Richland             WA 3:50:51

    4   113 Dahlia Kasperski    32 Bothell                   WA 3:54:03

    5   117 Jodi Brautaset      32 Mount Vernon              WA 3:54:49

    6   119 Lisa Lecuyer        34 Delta                        3:54:56

    7   149 Jennifer Brume      31 Clarkston                 WA 4:04:11

    8   150 Hope Fox            33 West Richland             WA 4:04:12

    9   151 Linda Barton        30 Everett                   WA 4:04:48

   10   152 Leah Jurek          32 Seattle                   WA 4:04:49

   11   171 Tera Stoner         31 Troy                      ID 4:10:40

   12   186 Chi Mai             34 Portland                  OR 4:15:12

   13   188 Marine Cole-Nolan   30 Sunnyside                 NY 4:16:25

   14   199 Coenia Kacey        32 Sultan                    WA 4:20:33

   15   213 Katy Baumgaertner   31 Ellensburg                WA 4:24:04

   16   229 Abigail Brownell    33 University Place,         WA 4:29:53

   17   261 Kendra Stevens      33 Tacoma                    WA 4:48:24

   18   270 Elise Nilssen       30 Maple Valley              WA 4:50:34

   19   293 Julie Wells         32 Yakima                    WA 4:58:10

   20   300 Heidi Ellerd        32 Pasco                     WA 5:01:51

   21   307 Jamie Keizer        31 Snoqualmie                WA 5:07:29

   22   312 Antonela Secer      32 Seattle                   WA 5:12:36

   23   351 Rachel Berger       32 Seattle                   WA 5:45:26

   24   378 Tracie Bartlebaugh  31 Seattle                   WA 6:22:48

   25   381 Jennifer Voorhees   30 Yakima                    WA 6:27:16

 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1     6 Jeff Brady          39 Maple Valley              WA 2:56:42

    2    11 Gene Lecuyer        36 Delta                        3:06:17

    3    14 Steve Young         35 Prosser                   WA 3:07:12

    4    17 Mark Darcey         36 Yakima                    WA 3:10:35

    5    21 David Spooner       39 Buckley                   WA 3:12:21

    6    24 Dan Perkins         38 Marysville                WA 3:13:17

    7    37 Roger Chou          37 Portland                  OR 3:24:13

    8    44 Jason Ruth          36 Dupont                    WA 3:27:13

    9    52 Michael Ellis       39 Bothell                   WA 3:30:25

   10    62 Clark Moore         35 Hayward                   CA 3:37:27

   11    63 Judson Moore        37 Naches                    WA 3:37:28

   12    84 Craig Young         39 Clarkston                 WA 3:44:48

   13    86 Timothy Baccus      37 Seattle                   WA 3:44:51

   14   103 Donovan Daly        36 Preston                   WA 3:50:01

   15   107 Michael Gongliewski 38 Edmonds                   WA 3:52:38

   16   122 Brandon Lott        35 Burbank                   WA 3:55:38

   17   124 Marco Begola        35 Puyallup                  WA 3:55:48

   18   127 Marcos Landa        39 Quincy                    WA 3:57:27

   19   133 Jason Dearien       36 Moscow                    ID 3:58:41

   20   148 Sonny LaForm        35 Yakima                    WA 4:03:49

   21   218 Steven Hamling      39 Auburn                    WA 4:25:55

   22   220 Mike Schmitt        39 Yakima                    WA 4:26:15

   23   239 Benjamin Piper      39 Las Vegas                 NV 4:34:12

   24   251 Thomas Brooks       38 Seattle                   WA 4:42:17

   25   286 Steve Thaler        36 Portland                  OR 4:56:13

   26   289 John Kitchens       36 Walla Walla               WA 4:57:41


 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1     9 Annie Thiessen      37 Tacoma                    WA 3:00:25

    2    49 Selina Danko        39 Wenatchee                 WA 3:29:48

    3    79 Van Phan            37 Maple Valley              WA 3:43:16

    4   141 Mary Carlsen        39 Seattle                   WA 4:01:59

    5   147 Stacy Young         37 Clarkston                 WA 4:03:42

    6   156 Laura Benson        36 Moscow                    ID 4:06:10

    7   168 Sarah Leimer        35 Fitchburg                 WI 4:10:14

    8   202 Kristen Ellis       38 Renton                    WA 4:21:01

    9   205 Marian Brenhan      35 Seattle                   WA 4:22:14

   10   222 Andrea Hartley      37 Wenatchee                 WA 4:26:43

   11   244 Karen Anderson      38 Ravensdale                WA 4:39:31

   12   291 Laura Campbell      35 Port Angeles              WA 4:57:54

   13   295 Tiffany Yensen      37 Milton-Freewater          OR 4:59:07

   14   355 Michelle Sarabia    36 Graham                    WA 5:47:37

   15   361 Kara Gabriel        36 Ellensburg                WA 5:49:57

   16   380 Keely Teske         36 Yakima                    WA 6:27:14

   17   386 Mia Roberts         39 Kent                      WA 6:30:02

 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1     1 JESUS VALDEZ        43 OREGON CITY               OR 2:46:26

    2     4 Paul Brickel        41 Seattle                   WA 2:53:29

    3    13 Ralph Pooler        41 Seattle                   WA 3:06:47

    4    15 Steven Kent         40 North Bend                WA 3:09:38

    5    16 Peter Cleary        40 Seattle                   WA 3:09:52

    6    27 Ron Sielinski       43 Redmond                   WA 3:16:23

    7    31 Dave Dolezilek      43 Pullman                   WA 3:18:29

    8    33 Bill Fitzner        42 Mead                      WA 3:21:08

    9    35 Christopher Warren  40 Renton                    WA 3:22:40

   10    36 Ron Burford         42 Olympia                   WA 3:22:46

   11    43 Brian Zabriskie     44 Moscow                    ID 3:27:07

   12    48 Chris Blair         40 Bonney Lake               WA 3:29:21

   13    54 Pavel Sorokin       43 Vancouver                 BC 3:31:50

   14    57 Richard Lucke       40 Port Orchard              WA 3:33:13

   15    74 Bart VanderWal      44 Fresno                    AZ 3:41:08

   16    75 Michael Cast        42 Portland                  OR 3:41:57

   17    91 Dariusz Stuj        41 Newcastle                 WA 3:46:28

   18   108 Jim Vollendroff     44 Auburn                    WA 3:52:42

   19   109 James Bogesvang     40 Woodinville               WA 3:52:58

   20   111 Deo Jaravata        43 Granada Hills             CA 3:53:32

   21   115 Kendall Johnson     41 Zillah                    WA 3:54:19

   22   118 Brannon Mucke       43 Mount Vernon              WA 3:54:50

   23   130 Andy Fritz          41 Olympia                   WA 3:57:57

   24   134 Kirk Hudson         40 Wenatchee                 WA 3:59:00

   25   169 Igor Rozanski       43 Everett                   WA 4:10:16

   26   176 Robert Lopez        41 Seattle                   WA 4:12:27

   27   183 Paul Wright         41 Sechelt                   BC 4:14:40

   28   208 Brian Starkey       42 Edgewood                  WA 4:22:42

   29   215 Ed Cabanero         42 San Diego                 CA 4:24:53

   30   236 Tim Ellis           41 Renton                    WA 4:32:23

   31   240 Shawn Leonard       44 North Bend                WA 4:35:53

   32   246 Craig Roberts       40 Kent                      WA 4:40:07

   33   248 Narvie Seals        41 Bonney Lake               WA 4:40:55

   34   282 Mark Anderson       42 Walla Walla               WA 4:54:37

   35   292 David Mittmann      40 Sequim                    WA 4:57:56

   36   322 Clifton Perkins     43 Puyallup                  WA 5:20:43

   37   334 PETER GRAHAM        42 LONDON                       5:32:05


 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1    80 Lorelei Sadowski    44 Port Coquitlam            BC 3:43:51

    2   123 Susan Gallup        44 Calgary                   AB 3:55:39

    3   165 Julie Harper        41 Moses Lake                WA 4:08:47

    4   198 Diana Robinson      41 Bellingham                WA 4:20:21

    5   200 Sandra Colbert      41 Okanogan                  WA 4:20:37

    6   221 Tami Connolley      44 Seattle                   WA 4:26:41

    7   228 Amy Mathis          44 North Bend                WA 4:29:25

    8   232 Lorilie Robison     42 Gig Harbor                WA 4:30:34

    9   238 Carla Hayes         44 London                       4:34:03

   10   254 Jill Taylor         42 Bothell                   WA 4:44:11

   11   314 Ronda Strauch       40 Woodinville               WA 5:14:33

   12   316 Paula Boone         41 Humble                    TX 5:16:56

   13   321 Laurie Moe          44 Cle Elum                  WA 5:17:41

   14   326 Laura Irving        40 Snohomish                 WA 5:24:51

   15   335 Jane Herzog         44 Tacoma                    WA 5:34:20

   16   363 Helen Solem         43 Ellensburg                WA 5:54:12

   17   392 Krista Glass        42 Bellevue                  WA 6:43:45

 

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1     5 Cliff Richards      47 Maple Valley              WA 2:54:58

    2     8 Tony Phillippi      46 Tacoma                    WA 2:58:41

    3    10 Art Veyra           46 Issaquah                  WA 3:04:00

    4    26 Bruce Hoff          45 Renton                    WA 3:15:51

    5    40 Paul Simonsen       48 Eidsvoll                     3:26:17

    6    41 Clifford Banister   47 Pendelton                 OR 3:26:32

    7    42 Steven Yee          48 Renton                    WA 3:26:58

    8    47 Chip Collins        45 Tualatin                  OR 3:28:46

    9    50 Harlan Halma        46 Sunnyside                 WA 3:29:51

   10    51 Edward Robison      46 gig Harbor                WA 3:30:17

   11    71 Robert Eichelsdoerf 47 Bothell                   WA 3:40:07

   12    76 Joel Stevenson      49 Portland                  OR 3:42:12

   13    89 Jeffrey Zobrist     45 Sprague                   WA 3:46:00

   14    92 Mark Nelson         47 Granger                   WA 3:46:32

   15    94 Steve Barrick       45 Kent                      WA 3:48:17

   16    96 Phillip Kriss       48 Lake Tapps                WA 3:48:38

   17    99 James Klarich       45 Wapato                    WA 3:49:13

   18   132 Doug Dominey        49 Spokane                   WA 3:58:34

   19   136 Scott Krell         47 Snohomish                 WA 3:59:20

   20   144 Bruce Palmquist     45 Ellensburg                WA 4:03:12

   21   145 Michael Stollov     48 Brier                     WA 4:03:25

   22   154 Mark Moody          45 Bellevue                  WA 4:05:02

   23   160 Forrest Warner      45 Everett                   WA 4:07:41

   24   162 Chuck Madden        49 Hansville                 WA 4:08:01

   25   173 CLAUDE HICKS JR.    48 Fort Worth                TX 4:10:44

   26   187 Mike Loveland       49 Mandeville                LA 4:15:14

   27   203 Steve Ahrens        46 North Bend                WA 4:21:14

   28   206 Kevin Paxton        46 Yakima                    WA 4:22:19

   29   211 Richard Sadowski    47 Port Coquitlam               4:22:57

   30   214 Edmaund Lear        49 spanaway                  WA 4:24:29

   31   249 Joe Gould           47 PORTLAND                  OR 4:41:18

   32   263 Monte Pascual       47 Federal Way               WA 4:48:56

   33   276 Malcolm Anderson    47 Yorkes Ontario               4:51:56

   34   280 Kelly McCauley      49 Huntsville                AL 4:53:50

   35   283 Paul Gentry         49 Belfair                   WA 4:54:46

   36   301 Scott Conrad        45 Kennewick                 WA 5:02:01

   37   302 Casey Rice          46 Yakima                    WA 5:02:08

   38   308 Dave Bell           45 Highlands Ranch           CO 5:09:24

   39   352 Gilbert Hintz       45 Ephrata                   WA 5:46:09


 

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1    23 Mary Hanna          46 Maple Valley              WA 3:12:32

    2    56 Jill Banister       48 Pendelton                 OR 3:32:28

    3    58 Sheila McPherson    47 Calgary                   AB 3:33:20

    4    82 Elizabeth Jones     46 Bellevue                  WA 3:44:28

    5   104 Connie Benson       45 seattle                   WA 3:50:19

    6   120 Valarie Beyer       45 Auburn                    WA 3:54:57

    7   166 Lesa Overfield      49 Puyallup                  WA 4:09:19

    8   174 Susan Larsen        47 Spokane                   WA 4:10:47

    9   180 Ramona Montoya      49 Portland                  OR 4:13:37

   10   193 Susan Glesne        45 Mt Vernon                 WA 4:18:31

   11   196 Jill Hudson         46 Seattle                   WA 4:19:22

   12   224 Kathleen Grier      47 Spokane                   WA 4:27:05

   13   264 Kay Reynolds        47 Deer Park                 WA 4:49:32

   14   267 Emelda Ellertsen    47 Everett                   WA 4:49:50

   15   275 Robyn Bassett       45 Vernonia                  OR 4:51:54

   16   278 Laura Zeffer        45 Seattle                   WA 4:52:42

   17   284 Barbara Motteler    47 Woodinville               WA 4:55:49

   18   317 Janet Burgess       47 Renton                    WA 5:16:57

   19   320 Carmel Schroder     45 Tieton                    WA 5:17:21

   20   323 Darlena Heglund     48 Lacey                     WA 5:20:59

   21   329 Donna Jacobs        47 Boise                     ID 5:25:26

   22   332 Wendi Petersen      46 Selah                     WA 5:28:38

   23   360 Susan Kolbinsky     46 Duluth                    GA 5:49:45


 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1    18 Ruben Contreras     53 Stanwood                  WA 3:10:37

    2    25 Brian Gross         51 Victoria                  BC 3:14:09

    3    28 Stanley Hup         53 Northfield                MN 3:16:48

    4    29 tony myrie          51 maple valley              WA 3:17:33

    5    34 Stanley Bostrom     50 Yakima                    WA 3:21:26

    6    46 Jeffrey Eggers      50 Northfield                MN 3:27:57

    7    59 Brian Pendleton     53 Auburn                    WA 3:33:41

    8    65 Glen Mangiantini    50 Bellevue                  WA 3:38:40

    9    69 Eric Barnes         51 Puyallup                  WA 3:39:40

   10    70 Steve Stoyles       51 Puyallup                  WA 3:39:53

   11    78 Dennis Clute        54 Spokane                   WA 3:43:08

   12    81 Guy Yogi            54 Seattle                   WA 3:43:59

   13    83 Gary Kobold         53 East Wenatchee            WA 3:44:30

   14    88 Ron Hayden          52 Kennewick                 WA 3:45:46

   15    90 Paul Parsons        53 Issaquah                  WA 3:46:19

   16    98 Mike Mahanay        52 Seattle                   WA 3:49:11

   17   100 Bruce Newell        51 Yakima                    WA 3:49:14

   18   106 Bruce Quam          53 Manchester                WA 3:51:58

   19   110 Dirk Baum           51 Springville               UT 3:53:03

   20   129 Jerry Thayer        53 Maple Valley              WA 3:57:54

   21   163 Tom Calvin          50 Kent                      WA 4:08:16

   22   182 Rick Cooney         50 Sechelt                   BC 4:14:39

   23   191 Gerald Allison, Jr  53 The Dalles                OR 4:17:17

   24   204 Paul Shemeta        52 Seattle                   WA 4:22:11

   25   233 Spencer Albin       50 Bellingham                WA 4:31:47

   26   234 Dan Cardell         50 Palatine                  IL 4:32:06

   27   241 Phil Latendresse    52 Anacortes                 WA 4:36:35

   28   243 Richard Betancourt  50 Yakima                    WA 4:38:34

   29   245 Arthur Jacobson     53 Bloomington               MN 4:39:34

   30   259 John Pickett        54 Ellensburg                WA 4:47:02

   31   262 James Harris        52 Naches                    WA 4:48:33

   32   268 Neil Corrigan       51 Richland                  WA 4:50:00

   33   288 Douglas New         52 West Valley City          UT 4:56:54

   34   299 Richard Gantman     53 Deming                    WA 5:00:57

   35   313 David Brenner       51 Lenexa                    KS 5:14:18

   36   336 Raymond Shaw        50 Tacoma                    WA 5:34:22

   37   383 Steve Brown         54 Sequim                    WA 6:27:43

   38   385 Jim Browder         53 Rock Hill                 SC 6:28:46

   39   391 Kerry Gonzales      53 Portland                  OR 6:43:44

   40   401 Stephen Love        54 Mansfield                 WA 7:42:57


 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1   164 Ursel Koebberling   54 Squirrel Cove             BC 4:08:34

    2   189 Janice Moyer        51 Wellpinit                 WA 4:16:31

    3   223 Teresa Soucie       54 Seattle                   WA 4:27:04

    4   271 Mary Alice Purcell  50 Bloomington               MN 4:50:43

    5   272 Patricia McCorkle   53 Prosser                   WA 4:50:47

    6   287 Karin Buchmann      51 Ephrata                   WA 4:56:35

    7   306 Benthe Jansen Jones 53 Victoria                  BC 5:06:01

    8   318 Jennifer Quirk      52 Longview                  WA 5:17:00

    9   328 Cyndie Merten       51 Corvallis                 OR 5:25:21

   10   333 LeighAnn Merley     53 Seattle                   WA 5:29:45

   11   340 Bernadette Langdon  54 Portland                  OR 5:38:57

   12   342 Michelle Barnes     50 Puyallup                  WA 5:39:27

   13   350 Elizabeth Goplerud  50 Blaine                    WA 5:43:58

   14   359 Laura Garrett       51 Copperas Cove             TX 5:49:44

   15   370 Susan Jansen        50 Victoria                  BC 6:11:28

   16   377 Joann Cook          52 Victoria                  BC 6:19:58

   17   396 Gloria Hinton       54 San Leon                  TX 6:55:34

   18   345 Deborah Ingram      54 Gainesville               FL 7:42:36

 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1    73 Marc Frommer        55 Portland                  OR 3:40:46

    2    87 Roger Biggs         59 Stevenage                    3:45:19

    3   102 Robert McWilliam    59 Gillies Bay               BC 3:49:39

    4   116 Dennis Hackett      57 Greensboro                NC 3:54:33

    5   121 Bill Barmore        56 Gig Harbor                WA 3:54:58

    6   126 Greg Burnett        58 West Linn                 OR 3:57:22

    7   142 Ken Briggs          56 Spokane                   WA 4:02:10

    8   153 Timothy Oguri       57 Tacoma                    WA 4:04:57

    9   167 Michael Kuhlmann    57 Lakewood                  WA 4:10:10

   10   175 Earl Fenstermacher  58 Seattle                   WA 4:12:21

   11   178 Andy Garner         56 Summerfield               NC 4:12:55

   12   185 David Olsho         56 Seattle                   WA 4:14:59

   13   190 Dennis Easley       58 Northfield                MN 4:16:39

   14   192 Jim Kunz            59 Seattle                   WA 4:17:51

   15   194 Reed Glesne         56 Mt Vernon                 WA 4:18:32

   16   195 Roger Adams         58 Portland                  OR 4:18:50

   17   212 Michael Shiach      57 BainBridge Island         WA 4:23:36

   18   237 Arthur Brooks       56 St Albans                    4:32:31

   19   255 Steve Boone         59 Humble                    TX 4:44:46

   20   256 Gerald Buchmann     55 Ephrata                   WA 4:45:46

   21   274 Peter Landolt       55 Yakima                    WA 4:51:33

   22   315 Duane Wright        56 Seattle                   WA 5:15:14

   23   197 Henry Rueden        58 De Pere                   WI 6:20:01

   24   382 Ron Bergevin        57 Yakima                    WA 6:27:18

   25   384 Edward Lisowski     59 Yakima                    WA 6:27:44

   26   365 Robert Hildebrandt  59 Fairbanks                 AK 7:59:45

 

 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1    60 Janis Campbell      57 Redding                   CA 3:34:04

    2   138 Diane Miller        56 Alachua                   FL 4:00:12

    3   252 Mary Ann Clute      55 Spokane                   WA 4:43:13

    4   265 Debby Graham        55 Spokane                   WA 4:49:33

    5   310 Fenny Roberts       55 Salem                     OR 5:11:47

    6   338 Anne Groenig        58 Hillsboro                 OR 5:36:08

    7   339 elisabeth cooper    58 portland                  OR 5:38:07

    8   394 Patricia Johnson    57 Spokane                   WA 6:52:41


 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1    72 David Jones         62 Seattle                   WA 3:40:13

    2    97 Brent Spilsbury     60 Shoreline                 WA 3:48:56

    3   131 Jeff Hagen          60 Yakima                    WA 3:58:22

    4   139 Ron Fowler          60 Seattle                   WA 4:01:54

    5   140 Bill Voiland        60 Richland                  WA 4:01:55

    6   158 Tom Saunders        62 Tumwater                  WA 4:07:20

    7   209 Paul Emmett         62 Redmond                   WA 4:22:47

    8   216 Arne Hales          63 Edmonds                   WA 4:25:10

    9   217 Dale Shoup          60 Edmonds                   WA 4:25:38

   10   225 Robert Chapman      64 Squirrel Cove             BC 4:28:22

   11   231 Janusz Gawlik       61 Ottawa                    ON 4:30:29

   12   305 John Ellis          61 Vancouver                 WA 5:05:25

   13   309 James Nolan         63 Spokane Valley            WA 5:11:26

   14   324 Dennis Gelvin       64 Rochester                 WA 5:21:01

   15   344 Frank Bartocci      60 Rochester                 MN 5:40:43

   16   356 Ric Hart            61 Monroe                    WA 5:48:10

   17   368 Rick Haase          62 Shoreline                 WA 6:06:31

   18   376 Daniel Wells        61 Danville                  KY 6:18:05

   19   395 Jon Gissberg        64 Seattle                   WA 6:52:50

   20   399 Dennis Groenig      60 Hillsboro                 OR 7:17:36

 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1   157 Gina Little         62 London                       4:06:41

    2   179 Piper Peterson      61 Spokane                   WA 4:13:01

    3   369 Linda Felver        62 Camas                     WA 6:10:21

    4   379 Kathy SteMarie      61 Issaquah                  WA 6:26:08

 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1    95 Larry Carroll       68 Spokane                   WA 3:48:21

    2   143 James Salvo         66 High Springs              FL 4:02:40

    3   172 Bob Lehen           65 Tulsa                     OK 4:10:43

    4   181 gary otheim         65 east wenatchee            WA 4:14:29

    5   210 James Scheer        66 Vancouver                 WA 4:22:53

    6   242 Jim Boyd            65 Seattle                   WA 4:37:19

    7   253 Dennis Higbee       67 Selah                     WA 4:43:57

    8   303 Herb Allen          65 Bainbridge Island         WA 5:03:36

    9   304 Jim Wyatt           66 Bainbridge Island         WA 5:03:37

   10   337 Rich Menzel         65 Everett                   WA 5:34:23

   11   375 Jay Seashore        65 west hills                CA 6:17:54

   12   388 Russell Cheney      66 Torrance                  CA 6:33:40

   13   398 Raymond Hoyle       65 Watford Herts             UK 7:14:31

   14   346 JR Phillips         69 Yakima                    WA 7:42:38

   15   367 Jose Nebrida        66 Chicago                   IL 8:05:28

 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

    1   400 Fay Westenhofer     66 Portland                  OR 7:26:48

 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74

    1   146 Dan Shuff           73 San Antonio               TX 4:03:37

    2   279 Paul Fouch          73 Klamath Falls             OR 4:52:55

    3   296 Roger Macmillan     70 Fort Saskatchewan         AB 4:59:09

    4   331 Mel Preedy          74 Ravensdale                WA 5:28:20

    5   353 Lou Wilson          71 The Woodlands             TX 5:46:42

    6   226 Raymond Scharenbroc 74 South Milwaukee           WI 6:28:26

    7   389 Jack Hines          71 Portland                  OR 6:34:49

    8   397 Malcolm Bohlman     73 Walla Walla               WA 7:03:42

    9   330 Daniel Archambeau   72 Sebring                   FL 7:25:27

 

                         MALE AGE GROUP:  75 - 79

    1   250 Keith Wood          79 Sultan                    WA 4:41:41

    2   366 Bob Dolphin         78 Yakima                    WA 6:05:28

    3   393 Alan Morton         77 Gwyness                   UK 6:45:09