AGE-GROUP RESULTS

                              SEVENTH ANNUAL

                       YAKIMA RIVER CANYON MARATHON

                  26.2 MILES USATF CERTIFIED #WA-01002-MR

            SELAH TO ELLENSBURG WA - MARCH 31, 2007 - 8:00 A.M.

 

 

                          MALE AGE GROUP:  1 - 19

    1   111 Joshua Simons        17 Burien             WA 3:49:31

    2   122 Jake Matson          17 Edgewood           WA 3:52:12

    3   218 Justin Moyer         18 Wellpinit          WA 4:17:08

    4   292 Johnny Buckingham    17 Richland           WA 4:39:18

                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 19

    1   117 Christina Bruce      15 Sequim             WA 3:50:47

    2   302 Jennifer Bruce       18 Sequim             WA 4:42:18

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1    36 Brian Asher          21 Sacramento         CA 3:22:09

    2    43 Keegan Harris        24 Tieton             WA 3:29:01

    3    54 Jason McCulley       22 Ellensburg         WA 3:33:41

    4    77 Riley Jungquist      20 Ellensburg         WA 3:42:25

    5   153 Bryan Hakanson       20 Bend               OR 3:58:46

    6   260 Tim Lawson           21 Portland           OR 4:29:04

    7   335 Nathan Simoneaux     24 Seattle            WA 4:54:34

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1   116 Rosalyn Rombauer     21 Seattle            WA 3:50:42

    2   211 Megan Lacey          23 College place      WA 4:12:45

    3   263 Hilma Yantis         24 Seattle            WA 4:30:40

    4   360 Sara Heitstuman      23 Ellensburg         WA 5:04:20

    5   385 Katherine Drollinge  20 Yakima             WA 5:24:12

    6   386 Elizabeth Drollinge  22 Spokane            WA 5:24:14

    7   445 Jori Bos             22 Moxee              WA 6:35:01

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1     1 Manuh Santos         27 Yakima             WA 2:39:14

    2     8 Ruslan Tkebuchava    26 Vancouver          WA 2:57:31

    3    35 paul Grove           29 Renton             WA 3:19:08

    4    78 Steve Walters        26 Tigard             OR 3:42:32

    5    95 Todd Latham          28 Seattle            WA 3:46:22

    6   121 Jon Pappas           28 Boise              ID 3:52:05

    7   137 Nathan Greene        25 Seattle            WA 3:55:27

    8   145 Ben Holmes           29 Gig Harbor         WA 3:57:38

    9   150 John McMillan        26 Selah              WA 3:58:33

   10   167 David Sampson        27 Henderson          NV 4:01:56

   11   181 Jonathan Walker      27 Othello            WA 4:04:59

   12   189 Joseph Goodwin       27 Gresham            OR 4:07:04

   13   192 Aaron Laws           28 Port Orchard       WA 4:08:45

   14   214 Geoff Crump          29 Ellensburg         WA 4:14:32

   15   231 Adam Rosenshield     28 Portland           OR 4:19:46

   16   276 Adam Hunkapillar     29 Pasco              WA 4:33:54

   17   287 Jeremy Van Gieson    29 Puyallup           WA 4:37:46

   18   293 Paul Ekorenrud       29 Yakima             WA 4:39:19

   19   325 Tyler Ham            28 Spokane            WA 4:51:31

   20   337 Mark Norman          28 Yakima             WA 4:55:57

   21   425 Bernie Snow          27 Yakima             WA 6:02:58


 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1   107 Christel Elliott     28 Tacoma             WA 3:48:32

    2   123 Diana Jones          27 Puyallup           WA 3:52:29

    3   144 Harmony Hammons      27 Eureka             MT 3:57:34

    4   154 Christina Bentrott   28 Maple Valley       WA 3:58:53

    5   156 Anna Conner          26 Puyallup           WA 3:59:21

    6   159 Linda Barton         29 Everett            WA 4:00:07

    7   222 Andria Laws          28 Port Orchard       WA 4:17:51

    8   316 Sydney Allis         27 Portland           OR 4:48:12

    9   320 Elspeth Campbell     25 Everett            WA 4:50:00

   10   334 Colleen Chrisco      25 Seattle            WA 4:54:33

   11   338 April Norman         27 Yakima             WA 4:55:58

   12   344 Carmen Fodor         29 Portland           OR 4:57:35

   13   357 Leslie Miller        26 Bellevue           WA 5:03:05

   14   427 Sonja Veile          29 Bothell            WA 6:06:46

   15   442 Jeanette Withers     29 Port Orchard       WA 6:34:57

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1     3 Sean Meissner        33 Sisters            OR 2:44:36

    2    52 Allan Covell         34 Selah              WA 3:31:16

    3    55 Brett Peeling        33 Boise              ID 3:33:51

    4    58 Matthieu Marescaux   34 Seattle            WA 3:36:01

    5   139 Mark Colligan        34 Beaverton          OR 3:56:05

    6   158 Brian Remsburg       33 Clackamas          OR 3:59:59

    7   164 Shawn Gay            32 Benton City        WA 4:01:18

    8   166 Matt Shumate         31 Spokane            WA 4:01:28

    9   232 Eric Tubbs           31 Spokane            WA 4:21:05

   10   236 Gerard Philpotts     30 Issaquah           WA 4:21:21

   11   241 Micah Walley         33 Kent               WA 4:22:32

   12   248 Gabriel Mora         33 Yakima             WA 4:24:07

   13   313 Brandon Lott         34 Burbank            WA 4:47:29

   14   315 Peter Joseph         31 Portland           OR 4:48:10

   15   378 Guilherme da Costa   32 Maple Ridge           5:21:43


 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1    50 Jodi Brautaset       31 Mount Vernon       WA 3:30:47

    2    53 Kelly Larimer        31 Ellensburg         WA 3:32:46

    3    68 Erin sigler          32 yakima             WA 3:39:17

    4    81 Jamie Caine          31 Spokane Valley     WA 3:43:30

    5    84 Tanya Connole        33 Butte              MT 3:44:19

    6   131 Lesa Overfield       34 Puyallup           WA 3:54:54

    7   149 Deborah Meskell      33 Puyallup           WA 3:58:09

    8   160 Heather Braegger     31 Salt Lake City     UT 4:00:24

    9   165 Christie Hayes       32 W Richland         WA 4:01:19

   10   170 Jessica Mullen       32 Seattle            WA 4:02:41

   11   203 Laura Campbell       34 Port Angeles       WA 4:10:46

   12   215 Lisa Thomas          31 Butte              MT 4:14:51

   13   242 Katie Smith          34 Amery              WI 4:22:48

   14   244 Jamie Keizer         30 North Bend         WA 4:23:03

   15   257 Sherri Marks         32 Port Orchard       WA 4:28:23

   16   266 Heather Driscoll     30 Silverdale         WA 4:31:24

   17   269 Stacy Charron-Otter  30 Bellingham         WA 4:32:00

   18   278 Jennifer Aradi       32 Chicago            IL 4:34:49

   19   280 Shelleena Bunker     34 Bremerton          WA 4:35:49

   20   283 Pamela Brulotte      34 Leavenworth        WA 4:37:40

   21   284 Kristin Collier      33 Leavenworth        WA 4:37:42

   22   300 Suzannah Lindberg    34 Boise              ID 4:41:36

   23   306 Maryann Remsburg     32 Clackamas          OR 4:44:41

   24   333 Liberty Heise        30 Olympia            WA 4:53:47

   25   352 Heather Acker        31 Yakima             WA 5:00:14

   26   389 Katy Baumgaertner    30 Ellensburg         WA 5:26:07

   27   402 Genia Kacey          31 Sultan             WA 5:34:34

   28   426 Virginia Bisiaux     34 Ocala              FL 6:06:32

   29   429 Gizela Berreth       33 Redmond            WA 6:07:48

   30   443 Heather James        33 Port Orchard       WA 6:34:58


 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1     6 Kevin Hutchins       38 Salem              OR 2:50:26

    2     7 Shaun Endsley        39 CoeurdAlene        ID 2:51:29

    3    10 Brandon Sybrowsky    36 Ellensburg         WA 3:02:09

    4    15 Richard Rush         39 Calgary            AB 3:05:27

    5    22 David Spooner        38 Buckley            WA 3:10:56

    6    24 Michael Yoder        36 Portland           OR 3:12:03

    7    26 Michael Smith        35 Amery              WI 3:15:27

    8    38 Raoul Jacquand       35 Issaquah           WA 3:25:25

    9    40 Fred Jowdy           35 Spokane            WA 3:26:07

   10    41 William Beadle       36 Ft Lewis           WA 3:27:58

   11    45 Chad Taylor          38 Spokane            WA 3:29:19

   12    48 Richard Lucke        39 Port Orchard       WA 3:30:24

   13    56 John Stimberis       38 Ellensburg         WA 3:34:33

   14    75 Carlos Apacible      35 Seattle            WA 3:41:19

   15    90 Steve Ellis          39 Kent               WA 3:45:03

   16    93 Aaron Freed          36 Seattle            WA 3:45:50

   17    96 Michael Schmitt      38 Yakima             WA 3:46:30

   18   104 Adam Smith           35 Boise              ID 3:47:59

   19   105 Dale Marchand        36 Eatonville         WA 3:48:06

   20   134 Ritchie Taylor       39 Port Orchard       WA 3:55:05

   21   151 Travis Matheson      36 Olympia            WA 3:58:34

   22   155 Christopher Warren   39 Renton             WA 3:59:10

   23   177 Troy Windsor         39 Oakland            CA 4:03:51

   24   183 Kirk Hudson          39 Wenatchee          WA 4:05:32

   25   220 Seng-Lai Tan         35 Newcastle          WA 4:17:33

   26   243 Douglas Brown        36 Portland           OR 4:22:59

   27   249 Nathan Clement       39 Seattle            WA 4:24:19

   28   250 John Roach           39 Newcastle          WA 4:24:37

   29   264 Clinton Hansen       37 Moses Lake         WA 4:31:01

   30   270 Troy Fodor           39 Sunnyside          WA 4:32:16

   31   272 Craig Roberts        39 Kent               WA 4:33:01

   32   281 David Wu             36 Gig Harbor         WA 4:36:35

   33   282 Stephen Rudmann      39 White SulphurSprin MT 4:37:08

   34   291 Koji Yugawa          37 Seattle            WA 4:38:34

   35   319 Scott Spangler       37 Port Orchard       WA 4:49:40

   36   347 Roland Shapley       37 Memphis            TN 4:58:59

   37   351 Jim Molski           39 Puyallup           WA 4:59:46

   38   415 David Bianchi        35 Seattle            WA 5:45:47

   39   438 Steven Hamling       38 Auburn             WA 6:21:39


 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1    25 Karin Kupp           38 Yakima             WA 3:14:57

    2    30 Annie Thiessen       36 Tacoma             WA 3:17:17

    3    57 Tanya Hoff           35 Yakima             WA 3:34:59

    4    63 Cheng Hua Lee        37 Albany             NY 3:38:35

    5   108 Bobbie Howard        39 Tacoma             WA 3:48:48

    6   147 Kimberly Hert        37 Puyallup           WA 3:58:06

    7   185 Leticia Reiber       36 Yakima             WA 4:05:50

    8   187 Ashlee Clegg         35 Clarkston          WA 4:06:24

    9   188 Stacy Young          36 Clarkston          WA 4:06:25

   10   216 Julene Brooks        39 Kennewick          WA 4:15:11

   11   255 Hephzibah Wu         37 Gig Harbor         WA 4:27:44

   12   259 Shannon Callies      37 Bellevue           WA 4:28:42

   13   267 Christine Conradt    37 Monroe             WA 4:31:27

   14   285 Teddy Rieke          37 Leavenworth        WA 4:37:44

   15   290 Amanda Cohn          38 Seattle            WA 4:38:33

   16   297 Wendy Coats          38 Redmond            WA 4:40:28

   17   304 Kelley Scholz        39 Seattle            WA 4:43:13

   18   317 Catherine Allison    37 Everett            WA 4:48:18

   19   350 Tina Paulsen         36 Puyallup           WA 4:59:45

   20   356 Becci Walkling       35 Kenmore            WA 5:02:47

   21   371 Julie Cloninger      36 Ellensburg         WA 5:12:04

   22   376 Smowise Jones        36 White Swan         WA 5:20:07

   23   380 Christin Niedringha  37 Selah              WA 5:22:29

   24   381 Melissa Martin       37 Tacoma             WA 5:22:57

   25   390 Michelle Sarabia     35 Graham             WA 5:26:20

   26   423 Keely Teske          35 Yakima             WA 6:02:55

   27   428 Rebecca Dueben       39 Pullman            WA 6:07:40

   28   430 Mia Roberts          38 Kent               WA 6:07:51


 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1    12 John Van Steenbergh  40 Flowery Beach      GA 3:02:46

    2    16 James O'Brien        41 Shoreline          WA 3:05:36

    3    17 Ken Blauvelt         41 Renton             WA 3:06:35

    4    23 Eric Gierke          43 Shoreline          WA 3:11:41

    5    28 Chip Collins         44 Tualatin           OR 3:16:54

    6    29 Bob Martin           42 Bellevue           WA 3:17:13

    7    31 Terry Sentinella     42 Anacortes          WA 3:17:19

    8    32 Eric Jensen          42 Athena             OR 3:17:22

    9    47 Brian Zabriskie      43 Moscow             ID 3:30:04

   10    59 David Denier         41 Yakima             WA 3:37:12

   11    67 Steven Woodward      40 Bremerton          WA 3:39:16

   12    74 Stuart Marcy         44 Sequim             WA 3:40:58

   13    79 Michael Cast         41 Portland           OR 3:42:49

   14    80 Anthony McIntire     42 Poulsbo            WA 3:43:13

   15    82 Steve Supkoff        41 North Bend         WA 3:44:11

   16    99 Mark Hohstadt        44 Graham             WA 3:46:51

   17   100 David Nemoto         43 Houston            TX 3:46:52

   18   115 Robert Lopez         40 Seattle            WA 3:49:55

   19   148 Russell Peters       43 Enumclaw           WA 3:58:07

   20   162 Bruce Palmquist      44 Ellensburg         WA 4:00:31

   21   163 Steve Barrick        44 kent               WA 4:00:40

   22   171 Mark Moody           44 Bellevue           WA 4:02:48

   23   198 Max York             42 Yakima             WA 4:10:18

   24   226 Jeff Hemp            43 Moxee              WA 4:19:00

   25   233 Timothy Orr          41 Spokane            WA 4:21:08

   26   239 James Derby          42 Spokane            WA 4:21:44

   27   252 Rob Gillrie          41 Tofield               4:25:56

   28   258 Philip Gore          42 Duvall             WA 4:28:39

   29   273 Miguel Amaya         41 Gig Harbor         WA 4:33:34

   30   274 Tyler Tullock        41 Bothell            WA 4:33:43

   31   275 Mark Anderson        41 Walla Walla        WA 4:33:53

   32   279 Kenneth Derby        44 Spokane            WA 4:35:18

   33   307 Brian Starkey        41 Edgewood           WA 4:44:56

   34   329 Jim McGoorty         41 Snohomish          WA 4:52:50

   35   364 Grundlingh Enslin    43 North Caldwell     NJ 5:07:04

   36   367 Ben Day              41 Pullman            WA 5:07:58

   37   397 Dave Bell            44 Highlands Ranch    CO 5:30:28

   38   417 Brian Gill           40 Bothell            WA 5:49:33

   39   449 Todd Byers           43 Long Beach         CA 6:44:29


 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1    69 Sherry Mahoney       42 Vernon             BC 3:39:23

    2    71 Stephanie Day        42 Tracyton           WA 3:39:27

    3    73 Diane McDevitt       41 Selah              WA 3:40:12

    4    98 Monique Jutila       41 Seattle            WA 3:46:44

    5   103 Carey Gazis          44 Ellensburg         WA 3:47:43

    6   113 May Cheng            42 Mercer Island      WA 3:49:44

    7   124 Melissa Dunning      41 Silverdale         WA 3:52:38

    8   126 Yvonne Funke         40 Spokane            WA 3:53:15

    9   168 Diana Robinson       40 Bellingham         WA 4:02:23

   10   194 Anne Mahoney         42 North Bend         WA 4:09:38

   11   210 Bonni Brooks         43 Seattle            WA 4:12:29

   12   235 Michele Smith-Harde  43 Norfolk            VA 4:21:20

   13   251 Jill Taylor          41 bothell            WA 4:24:46

   14   286 Keri Grosse          40 Leavenworth        WA 4:37:45

   15   289 Natalie Tauzin       43 Cheney             WA 4:38:31

   16   294 Christine Wieseler   43 Bellevue           WA 4:40:04

   17   295 Francine Hong        44 N. Vancouver       BC 4:40:15

   18   296 Jessica Van Leeuwen  42 Redmond            WA 4:40:26

   19   368 Chris Schauerman     41 Yakima             WA 5:10:35

   20   391 Joann Cary           40 Seattle            WA 5:26:47

   21   414 Stacy Munn           41 Seattle            WA 5:45:46


 

                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1     4 Cliff Richards       46 Maple Valley       WA 2:46:22

    2     5 Dennis Wallach       49 Chanhassen         MN 2:49:52

    3     9 Tony Phillippi       45 Tacoma             WA 3:00:00

    4    11 Robert Cowan         46 Coto de Caza       CA 3:02:15

    5    18 Steven Yee           47 Renton             WA 3:06:44

    6    19 Eric Clifton         48 Winchester         CA 3:07:13

    7    39 Tom Jackson          46 Moses Lake         WA 3:25:59

    8    44 Douglas Klopfenstei  47 Seattle            WA 3:29:07

    9    49 Robert Jacobsen      49 Mt Vernon          WA 3:30:45

   10    60 Brian Trefry         46 Spokane            WA 3:37:17

   11    61 Kurt Lauer           45 Seattle            WA 3:37:48

   12    66 Phillip Kriss        47 Lake Tapps         WA 3:38:54

   13    76 Scott Anderson       47 Seattle            WA 3:42:11

   14    85 Pete Nicholson       47 Vancouver          WA 3:44:27

   15    92 Billy LaDue          45 Portland           OR 3:45:27

   16    94 Steve Strauss        47 Olympia            WA 3:46:06

   17    97 Al Harman            46 West Vancouver     BC 3:46:40

   18   102 Larry Sabin          49 Gig Harbor         WA 3:47:41

   19   112 Stephen Wood         46 Hillsboro          OR 3:49:40

   20   119 Daniel Thompson      46 Centerville        OH 3:51:27

   21   136 Mark Dix             46 Bellevue           WA 3:55:22

   22   152 Jeff Mailloux        47 Boise              ID 3:58:42

   23   180 William Broderick    45 Friendswood        TX 4:04:41

   24   182 Curtis Upton         47 Yakima             WA 4:05:14

   25   191 Bill Russell         45 Surrey             BC 4:07:38

   26   193 Daryl Mootrey        46 Decatur            IL 4:09:05

   27   199 Stanley Bostrom      49 Yakima             WA 4:10:20

   28   204 Michael Genn         48 Eagle Bay          BC 4:11:06

   29   205 Claude Hicks Jr      47 Forth Worth        TX 4:11:12

   30   206 Marcus McNabb        46 Clarkston          WA 4:11:43

   31   213 Wesley Bailey        46 Hood River         OR 4:14:15

   32   221 Daniel Schiffelbein  45 Kent               WA 4:17:38

   33   225 Craig Foster         45 Kirkland           WA 4:18:26

   34   230 Malcolm Anderson     46 Village of Yarker     4:19:44

   35   246 Thomas Calvin        49 Kent               WA 4:23:50

   36   303 Richard Himmer       49 Gig Harbor         WA 4:42:52

   37   321 Robert Wilkin        45 Nampa              ID 4:50:01

   38   324 Richard Betancourt   49 Yakima             WA 4:51:22

   39   343 Casey Rice           45 Yakima             WA 4:57:10

   40   348 Raymond Shaw         49 Tacoma             WA 4:59:15

   41   353 Rick Squires         49 Eagle              ID 5:01:07

   42   354 Blaine Phillips      48 Salt Lake City     UT 5:01:34

   43   358 Monte Pascual        46 Federal Way        WA 5:03:06

   44   370 Dean Bays            46 Spokane Valley     WA 5:11:55

   45   388 Rick Tabor           49 Yakima             WA 5:25:23

   46   401 Tom Groesbeck        49 Spokane            WA 5:34:07

   47   434 Dave Bates           48 Houlton            ME 6:15:11

   48   436 Ken Schwartz         46 Yakima             WA 6:18:07

   49   452 Daniel Denchel       48 Grandview          WA 6:58:33


 

                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1    13 Mary Hanna           45 Maple Valley       WA 3:04:26

    2    14 Ann Armstrong        45 Poulsbo            WA 3:05:14

    3    83 Cheryl Matem         48 Spokane            WA 3:44:17

    4    87 Ione Marcy           45 Sequim             WA 3:44:47

    5   120 Claudia Cooper       47 Seattle            WA 3:52:01

    6   129 Barb Hvizdak         47 Eureka             MT 3:54:19

    7   202 Karen Wiggins        48 Bremerton          WA 4:10:42

    8   207 Lorie Alexander      48 Vernon             BC 4:12:16

    9   208 Elizabeth Jones      45 Bellevue           WA 4:12:18

   10   271 Peggy Shashy         47 Jacksonville       FL 4:32:21

   11   277 Jill Hudson          45 Seattle            WA 4:34:42

   12   305 Sheri Nemeth         49 Sherrillis Ford    NC 4:43:20

   13   340 Michelle Gallaway    47 Indianapolis       IN 4:56:23

   14   341 Kay Reynolds         46 Deer Park          WA 4:56:46

   15   355 Janet Burgess        46 Renton             WA 5:02:38

   16   372 Marilou Russell      45 Olympia            WA 5:12:07

   17   398 Tracy Eglin          49 Redmond            WA 5:31:04

   18   399 Michelle Barnes      49 Puyallup           WA 5:31:54

   19   433 Darlene Rompogren    48 Tacoma             WA 6:14:31


 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1     2 Rick Becker          52 Selah              WA 2:43:34

    2    20 Mark Hartinger       50 Shoreline          WA 3:09:38

    3    27 David Murray         53 Maple Valley       WA 3:15:59

    4    33 Ruben Contreras      52 Stanwood           WA 3:17:42

    5    34 Robert Towne         54 Spokane Valley     WA 3:17:55

    6    37 John Bykonen         51 Shelton            WA 3:24:56

    7    51 Eric Barnes          50 Puyallup           WA 3:30:49

    8    64 Steven Varga         54 Ellensburg         WA 3:38:40

    9    65 James Wilson         51 Bellevue           WA 3:38:46

   10   114 Guy Yogi             53 Seattle            WA 3:49:47

   11   118 Lawrence Block       53 Calgary            AB 3:51:15

   12   125 Bruce Newell         50 Yakima             WA 3:53:13

   13   127 Dennis Clute         53 Spokane            WA 3:53:22

   14   132 Marc Frommer         54 Portland           OR 3:54:55

   15   142 Gary Kobold          52 East Wenatchee     WA 3:57:11

   16   161 Mick Whitehead       51 Normandy Park      WA 4:00:25

   17   178 Michael Ervin        53 Calgary            AB 4:04:14

   18   179 Jeff Loen            50 Kenmore            WA 4:04:38

   19   184 Enzo Federico        50 N. Vancouver       BC 4:05:47

   20   186 Steve White          53 Seattle            WA 4:06:22

   21   200 Craig Smith          51 Springfield        IL 4:10:24

   22   209 Gerald Buchmann      54 Ephrata            WA 4:12:27

   23   223 Paul Shemeta         51 Seattle            WA 4:18:03

   24   228 David Stout          52 Renton             WA 4:19:13

   25   234 Ron Hayden           51 Kennewick          WA 4:21:17

   26   238 Phillip Sheely       50 Kennewick          WA 4:21:33

   27   262 Peter Landolt        54 Yakima             WA 4:29:52

   28   299 Timothy Holmes       54 Gig Harbor         WA 4:41:24

   29   310 Brian Pendleton      52 Auburn             WA 4:46:20

   30   314 Gary Aguiar          52 El Cerrito         CA 4:47:48

   31   318 Chip Boggs           50 Coquille           OR 4:48:57

   32   323 Paul Bennett         53 Ellensburg         WA 4:50:33

   33   328 Richard Dahl         53 Spanaway           WA 4:52:37

   34   332 Valentine Ridao      54 Spanaway           WA 4:53:40

   35   366 Steve Hopper         52 Dayton             OR 5:07:55

   36   373 Rick Doerflinger     51 Olympia            WA 5:12:09

   37   387 David Goodrich       50 Houlton            ME 5:24:48

   38   406 Neil Corrigan        50 Pasco              WA 5:39:50

   39   407 Timothy Bruce        54 Sequim             WA 5:40:30

   40   411 Michael Rompogren    54 Tacoma             WA 5:44:19

   41   420 Doug Groenig         50 Yakima             WA 5:52:52

   42   422 Mike Hendricks       53 Yakima             WA 6:01:53

   43   439 Stephen Love         53 Mansfield          WA 6:26:10

   44   448 John Connor          51 Newpont            KY 6:44:28


 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1    72 Barb Blumenthal      50 Sammamish          WA 3:39:39

    2   110 Marilyn Koob         51 Boise              ID 3:49:16

    3   197 Uschi Koebberling    53 Squirrel Cove      BC 4:10:05

    4   224 Janice Moyer         50 Wellpinit          WA 4:18:22

    5   245 Cheri Pompeo         54 Woodinville        WA 4:23:33

    6   253 Teresa Soucie        53 Seattle            WA 4:26:35

    7   256 Mary Ann Clute       54 Spokane            WA 4:27:56

    8   265 Wendy Birkeland      50 Salmon Arm            4:31:22

    9   308 Karen Buchmann       50 Ephrata            WA 4:45:42

   10   322 Cynthia Witman       54 Walla Walla        WA 4:50:22

   11   326 LeighAnn Merlep      52 Burien             WA 4:51:48

   12   330 Cyndie Merten        50 Corvallis          OR 4:52:54

   13   331 Kristi Evans         50 Saulsalito         CA 4:53:15

   14   342 Debbie Graham        54 Spokane            WA 4:56:47

   15   384 Rodi Ludlum          52 Oak Park           CA 5:24:09

   16   392 Eyvonne Carter       52 Bossier City       LA 5:26:48

   17   393 Fenny Roberts        54 Salem              OR 5:28:18

   18   404 Bernadette Langdon   53 Portland           OR 5:38:18

   19   453 Lani Jo Leigh        53 Portland           OR 7:01:45

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1    21 Dan Menard           55 Lyle               WA 3:10:09

    2    46 Brent Spilsbury      59 Shoreline          WA 3:29:23

    3    70 Jon Mahoney          55 Vernon             BC 3:39:25

    4    86 Robert McWilliam     58 Gillies Bay        BC 3:44:41

    5    88 Michael Wakabayashi  58 Spokane            WA 3:44:48

    6    89 Robert Miller        55 Gilroy             CA 3:44:59

    7    91 Eric Wakkuri         59 Klamath Falls      OR 3:45:18

    8   106 Bill Barmore         55 Gig Harbor         WA 3:48:31

    9   109 David Olsho          55 Seattle            WA 3:49:00

   10   130 Ronald Fowler        59 Seattle            WA 3:54:26

   11   133 Mark Stodghill       58 Duluth             MN 3:55:00

   12   135 Ken Briggs           55 Spokane            WA 3:55:16

   13   140 Earl Fenstermacher   57 Seattle            WA 3:56:40

   14   146 Jeff Hagen           59 Yakima             WA 3:57:54

   15   157 Ed Walsh             58 Magalia            CA 3:59:41

   16   169 Greg Burnett         57 West Linn          OR 4:02:30

   17   172 John Wesley          56 Renton             WA 4:03:02

   18   173 Bobby Bankston       59 Decatur            IL 4:03:15

   19   175 Bill Voiland         59 Richland           WA 4:03:34

   20   227 Michael Shiach       56 Bainbridge Island  WA 4:19:07

   21   254 D Messenger          57 Sammamish          WA 4:26:37

   22   261 Brad Varner          56 Sequim             WA 4:29:46

   23   298 Ed Dunning           57 Silverdale         WA 4:41:19

   24   301 Unha Lee             57 Olympia            WA 4:41:44

   25   327 Duane Wright         55 Seattle            WA 4:51:55

   26   339 Don Dekorte          59 Grand Rapids       MI 4:55:59

   27   349 Jim Kunz             58 Seattle            WA 4:59:35

   28   363 Tom Ripley           58 Sammamish          WA 5:06:18

   29   377 Ronald Mortvedt      58 Vancouver          WA 5:20:09

   30   382 Frank Searfus        56 Coos Bay           OR 5:23:41

   31   396 David Sargent        56 Portland           OR 5:29:51

   32   418 Frank Bartocci       59 Rochester          MN 5:49:35

   33   424 Ron Bergevin         56 Yakima             WA 6:02:57

   34   432 Hajime Nishi         58 Sakura, Japan         6:11:00

   35   456 Henry Rueden         57 De Pere            WI 7:12:15


 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1   247 Lynne Werner         55 Seattle            WA 4:24:05

    2   362 Chris Ralph          55 Kirkland           WA 5:06:16

    3   369 Sue Fauerbach        59 Renton             WA 5:11:30

    4   383 Karen Sisk           55 Sequim             WA 5:24:06

    5   394 Bonnie Ulbright      57 Spokane            WA 5:29:04

    6   395 Helen Russell        57 Genola             UT 5:29:29

    7   400 Anne Groenig         57 Hilsboro           OR 5:32:41

    8   409 Michelle Palmer      56 Irvine             CA 5:41:24

    9   410 Pamela Penfield      59 Highlands Ranch    CO 5:41:58

   10   412 Joan Loomis          58 Springfield        OR 5:44:40

   11   446 Marcia Bos           59 Moxee              WA 6:35:03

   12   451 Krystal Ashling      59 Portland           OR 6:58:32

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1    62 David Jones          61 Seattle            WA 3:38:01

    2   128 Tom Saunders         61 Tumwater           WA 3:53:23

    3   141 James Murphy         63 Veradale           WA 3:56:57

    4   174 Jim Boyd             64 Seattle            WA 4:03:21

    5   176 Gary Otheim          64 East Wenatchee     WA 4:03:46

    6   190 Herb Allen           64 Bainbridge Island  WA 4:07:07

    7   196 Janusz Gawlik        60 Ottawa                4:09:56

    8   217 Doug Arcus           60 Tahsis             BC 4:15:45

    9   219 Robert Chapman       63 Squirrel Cove      BC 4:17:31

   10   229 Paul Thorndike       64 Seattle            WA 4:19:29

   11   240 Rick Haase           61 Shoreline          WA 4:22:25

   12   309 Bill Powers          64 Bremerton          WA 4:46:11

   13   311 Robert Schlosser     61 Seattle            WA 4:46:53

   14   312 John Ellis           60 Vancouver          WA 4:47:10

   15   345 James Nolan          62 Spokane Valley     WA 4:58:23

   16   346 Arthur Nagel         62 New York           NY 4:58:55

   17   359 Tom Rogers           62 Bellevue           WA 5:03:53

   18   365 Rich Menzel          64 Everett            WA 5:07:52

   19   374 Chester Kalb II      61 Key West           FL 5:14:56

   20   375 Jim Cadnum           61 Bonners Ferry      ID 5:16:53

   21   408 Ric Hart             60 Monroe             WA 5:41:06

   22   413 Donald Dunn          60 Mattawa            WA 5:44:46

   23   437 Raymond Hoyle        64 Watford            GB 6:19:12

   24   444 Gary Bos             60 Moxee              WA 6:35:00

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1   143 Gunhild Swanson      62 Spokane Valley     WA 3:57:27

    2   195 Judy Fisher          63 Auburn             WA 4:09:42

    3   421 Esther Ellis         62 Vancouver          WA 5:53:23

    4   431 Tonee Bertalan       61 Everett            WA 6:08:24

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1    42 Larry Carroll        67 Spokane            WA 3:28:00

    2   101 Paul Hinen           65 Soap Lake          WA 3:46:59

    3   138 Bill Nielson         66 Lacombe               3:55:30

    4   201 Robert Atkins        67 Coupeville         WA 4:10:38

    5   212 James Scheer         65 Vancouver          WA 4:13:31

    6   237 Dennis Higbee        66 Selah              WA 4:21:26

    7   288 Dick Plaep           68 Minnetonka         MN 4:38:24

    8   403 Jim Brown            67 Boise              ID 5:37:10

    9   435 Richard Hudson       67 Kennewick          WA 6:15:24

   10   457 JR Phillips          68 Yakima             WA 7:46:40

   11   458 Jose Nebrida         65 Chicago            IL 7:46:40

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69


 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74

    1   268 Rod Strodl           70 Surrey             BC 4:31:32

    2   336 Evan Fagan           70 Victoria           BC 4:55:54

    3   379 Harvey Nelsen        73 Langley            BC 5:22:08

    4   416 Jack Swanson         73 Spokane Valley     WA 5:47:59

    5   419 Charles Sayles       70 Glendale           CA 5:52:08

    6   440 Mel Preedy           73 Ravensdale         WA 6:28:08

    7   441 Bruce Katter         72 Edmonds            WA 6:29:09

    8   447 Jack Hines           70 Portland           OR 6:42:46

    9   454 Raymond Scharenbroc  73 South Milwaukee    WI 7:09:58

   10   455 Daniel Archambeau    71 Sebring            FL 7:10:00

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74

    1   361 Dolores Scott        70 Wilsonville        OR 5:04:36

                         MALE AGE GROUP:  75 - 79

    1   405 Bob Dolphin          77 Yakima             WA 5:39:27

    2   450 Alan Morton          76 Tywyn                 6:46:18

                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79

                         MALE AGE GROUP:  80 - 99

                        FEMALE AGE GROUP:  80 - 99